Bir Zamanlar: Clint Eastwood ve Sergio LeoneBugün 81 yaşına giren Clint Eastwood’un sinema yaşamı oyunculuktan yönetmenliğe doğru ilerlerken, birçokları “Dirty Harry”yi kafalarında yönetmen olarak canlandıramıyordu. Eastwood’un yönetmenliğine önyargılı yaklaşanlar, onun mümkün olan en iyi eğitimi aldığının pek farkında değillerdi: “Sergio Leone ile Çalışmak”

60 yaşında en verimli olabilecek yaşlarında aramızdan ayrılan, geride her biri başyapıt olan sınırlı sayıda film bırakan Leone’nin birçok alışkanlığının, önem verdiği ayrıntının Eastwood’da yaşadığını görüyoruz.

Eastwood’un filmlerinde insan yüzüne verdiği önem, kalabalık planlardaki başarısı, resmin tümünü etkili bir şekilde kullanması röportajlarında da anlattığı gibi hep Leone’de beğendiği ve kendisine aktardığı yönleri… Leone de, Eastwood da iyiliği biraz da basitliklerinden kaynaklanan hikayelerle, ucuz sayılabilecek yapımlarla, insan hikayeleri anlatarak başarıya ulaştılar.

Eastwood ile Leone arasındaki tek fark hızları… Az, uzun ve öz filmler çeken Leone’nin aksine Eastwood neredeyse her yıl bir film çekmeden duramıyor… Bu durumdan pek de şikayetçi değiliz…


Leave a Reply