Bir Zamanlar: East of Eden, Brando, Kazan, Dean


Elia Kazan, 1953’te Marlon Brando ile On The Waterfront’u çektikten sonra, James Dean ile East of Eden’a başladı. Marlon Brando, kendisiyle A Streetcar Named Desire ve On The Waterfront’ta beraber çalışan ve kısa zamanda yakın dost olduğu Kazan’ın yeni filminin setini ziyaret etmiş.

Ancak herşey fotoğraftaki gibi mutlu değil. Bu fotoğraftan iki yıl önce Elia Kazan Broadway’de beraber çalıştığı 8 tiyatrocu arkadaşı “Komunist Parti Üyesi” oldukları gerekçesiyle ispiyonladı. East of Eden’in çekildiği sıralarda ise Kazan’ın yakın dostu Arthur Miller, isim vermeyi kesin bir dille reddediyordu. Aktivist ve sol görüşlere yakım kimliğiyle tanınan Marlon Brando hala Elia Kazan’ın baskılar sonucunda isim vermek zorunda bırakıldığına inanıyordu. Ancak Kazan daha sonra yazdığı otobiyografilerde özür dilemek yerine, pek temeli olmayan politik yorumlarla ispiyonculuğunun altını doldurmaya çalıştı.

Fotoğraftaki isimlerden James Dean 1 yıl sonra hayata gözlerini yumdu. Julie Harris 86 yaşına gelmesine rağmen hala film çekiyor. Marlon Brando, başyapıtlarla dolu bir hayat yaşadıktan sonra 2004’te vefat etti. 2003’te ölen Elia Kazan ise bu fotoğraftan tam 45 yıl sonra kendisine Hayat Boyu Başarı Oscar’ı verilirken Ed Harris, Nick Nolte gibi ispiyonculuğunu affetmeyen isimler tarafından alkışlanmadı.


Leave a Reply