Bir Zamanlar: Quentin Tarantino @ Cannes


Quentin Tarantino’nun dünya üzerinde kendisini evinde hissettiği yerlerin başında Cannes geliyor. Tarantino bir röportajında Cannes aşkını şu sözlerle dile getirmişti:
“Gençken tüm hayalim Cannes’a gelip festivalde film izlemekti. Başardım. Sonraki hayalim, Cannes’da bir filmimin gösterilmesiydi, Reservoir Dogs’la bunu da başardım. Sonra bir filmimin Cannes’ı kazanmasını hayal ettim. Pulp Fiction’la bunu da başardım. Ardından bütün hayalim, her filmimle Cannes’da yer almak oldu. Şimdilik iyi gidiyor.”

Cannes’da ilk kez Pulp Fiction’la ödüllendirilen Tarantino’nun heyecanı yüzünden ve hareketlerinden belliydi. Deli bir kadının ilk bölümünü mahvettiği ödül töreninde Tarantino, heyecandan alıştığımız rahat ve esprili tavırlarını pek sergileyemedi.


Pulp Fiction – Cannes 1994 Palme d'or -Scaramaga-

Tarantino Cannes’da kendini çok mutlu hissediyor. Hollywood ödül törenlerinde daha ciddi gördüğümüz usta yönetmen, Cannes’da kendinden geçiyor.


Tarantino’nun Cannes’a ne kadar önem verdiğini sadece sözleriyle değil, hareketleriyle de görebiliyoruz. Tarantino son filmi Inglourious Basterds’in müzikleri için Ennio Morricone için anlaşmıştı. Ancak Morricone müziklerin Cannes’a yetişmeyeceğini söyleyince Tarantino Cannes’daki ilk gösterimden değil, Morricone’nin müziklerinden vazgeçti.

Tarantino, başrollerinin büyük bölümüne fransız oyuncu ve kahramanları koyduğu Inglourios Basterds’de galaya girerken mutluluktan kendini tutamadı.


Tarantino Cannes’ı överken kullandığı şu cümleler ise etkileyici:
“Her yıl dünyanın en iyi filmlerini ve sinemacılarını listeleyin… Bu listenin tamamını aynı yıl Cannes’da görürsünüz. “Cannes’a katılanlar” bana göre dünya sineması adına en seçkin listeyi oluşturur. Bundan daha seçkin tek bir liste bulunur: Cannes’ı kazananlar”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın