Bir Zamanlar: Taxi Driver @ Cannes


Cannes, 1976… Giderek ünlenmeye ve amerikan bağımsız sinemasında başı çekmeye başlayan Martin Scorsese, I Call First, Boxcar Bertha, Mean Streets, Alice Doesn’t Live Here Anymore gibi küçük bütçeli filmlerinin ardından ilk kez Taxi Driver gibi daha büyük sayılabilecek bir yapımı yönetti.

Film, ABD’de gişe rekorlarını kırdıktan sonra Cannes’da “En iyi Film” kategorisinde yarışmaya hak kazandı. Böylece 2011 yılının jüri başkanı Robert De Niro, ilk kez resmi bir görevle Cannes’a gelmiş oldu.

Roman Polanski’nin The Tenant’ı, yine Robert de Niro’nun oynadığı Bernardo Bertolucci’nin 1900’ü ve Ingmar Bergman’ın Face to Face’i diğer adaylardı…


Jüri başkanı kült yazar Tennessee Williams’tı… Açıkçası diğer adaylar amerikalı yazarın amerikan filmini kayıracağını düşünüyorlardı…


Ancak jüri içerisinde durum tam tersiydi… Williams, Taxi Driver’ı beğeniyor ancak içerdiği şiddet yüzünden ödül almaması gerektiğini düşünüyordu. Jüride Costa Gavras ve Charlotte Rampling gibi isimler Williams’ı ikna etmeyi başardılar.

Ve 28 mayısta, fotoğraflarda da gördüğünüz gibi şehri biraz uzaylı gibi dolaşan film ekibi, altın palmiyeyi ellerinde buldular. Ödül töreninde Martin Scorsese “New York, New York”la ilgili bir kriz çıktığı için hazır bulunamadı. Böylece Cannes seyircisinin yuhlamalarını da duymamış oldu.


Leave a Reply