Blade Runner İle İlgili Beklenen Açıklama Geldi

Blade Runner İle İlgili Beklenen Açıklama Geldi

Bir kaç ay önce Blade Runner’ın devamının çekileceğini açıklamıştı Ridley Scott. Aslında tam olarak öyle söylememişti. Blade Runner’la ilgili bir proje hazırlığında olduklarını belirtmiş ama bu projenin filmin devamı mı, hikayenin öncesini anlatan bir “prequel”i mi, bir yeniden çevrimi mi yoksa bunlardan çok farklı bir şey mi olacağını söylememişti. İlk başlarda filmi yönetmek istememişti Scott. Ama sonradan Blade Runner’ın başka bir yönetmenin elinde heba olmasını da istememiş, kontrolü tamamıyla eline almıştı. Bu da bizleri daha çok sevindirmişti.

Yönetmen çok uzun süredir düşüşte ama Blade Runner’la ilgili bir film çekilecekse onu da bu filmi yaratan kişi çekmeli bizlere göre. Scott beklediğimiz açıklamayı da yaptı: Blade Runner’ın devamı çekilecek. Yeni Blade Runner, eski Blade Runner’ın devamı olacak ama tam devamı değil. Scott’ın söylediğine göre hikayede farklılıklar olacak. Scott, Harrison Ford’un ve onun canlandırdığı Deckard karakterinin filmde yer almayacağını da açıkladı. Şimdilik görünen en büyük farklılık budur.

Dedikodulara göre filmin senaristi Scott Z. Burns olacak ama Scott bununla ilgili bir açıklama yapmadı. Filmin senaristliğini kimin üstleneceği önümüzdeki aylarda belli olacak. Filmin çekimlerine en erken 2013’te başlanabilecek. Dolayısıyla yeni Blade Runner’ı ancak 2014’te izleyebileceğiz. Bu da Scott’ın Prometheus’tan sonra sinemadan iki yıl uzak kalacağı anlamına geliyor. Türden türe atlayan, farklı filmler yapmaya çalışan ama bunu beceremeyen ve battıkça da batan Scott bu kez de geçmişinden medet umuyor. Bakalım Alien ve Blade Runner bu konuda ona ne kadar yardımcı olacak? Scott hem gişeden, hem eleştirmenler cephesinden, hem de Oscarlar’dan mutlu ayrılabilecek mi? Bunun için 8 Haziran’ı (Prometheus’un vizyon tarihi) beklemek gerekecek.


Leave a Reply