Blue Valentine: En Ağırından Romantizm


Derek Cianfrance, Blue Valentine’ın senaryosunun yazımını tamamladığında, müziklerini kimin yapacağını da çoktan belirlediğini söylüyor. Zaten bütün senaryoyu Grizzly Bear şarkıları dinleyerek yazan Cianfrance, senaryoyu gruba yolladığında “Hemen başlıyoruz” yanıtını almış.

Bilinen romantik film kalıplarının dışına çıkmayı başaran Blue Valentine, bunu Michelle Williams ve Ryan Gosling’in farklı oyunculuk yetenekleri kadar, filmin hiç umulmadık yerlerinde karşımıza çıkan müziklere de borçlu.

Soundtrack “Granny Dinner” ile açılıyor. Büyük bir bölümü ambient tınılarla ilerleyen şarkı sonundaki sürpriz vokallerle şaşırtıyor. “Easier”, “Lullaby”, “I Live With You” gibi enstrümental şarkılar albümün ilerleyen bölümlerinde bu kez sözlü olarak karşımıza çıkıyorlar. Burada enstrümental versiyonların daha iyi olduğunu söylememiz gerekiyor.

Albümün en çarpıcı parçası ise hiç kuşkusuz Ryan Gosling’ten geliyor. Filmin trailer’ında da kullanılan sekansta hafif detone sesiyle söylediği şarkı Ryan Gosling’in kısa ama başarılı oyunculuk yaşamının zirve noktalarından biri olacak güçte…

Department of Eagles’ın “In Ear Park” ve Penny and the Quarters’ın “You and Me”si albümün güçlü şarkıları olarak dikkat çekiyor.

Filmin müziklerinin en önemli sorunu ise değerini film seyrederken anlayabiliyor olmanız. Eğer sadece bir albüm olarak dinlemek istiyorsanız, tekrar ve enstrümental parçalar biraz sıkabiliyor.

1.Granny Diner
2.In Ear Park (Department of Eagles)
3.Easier
4.Lullabye
5.I Live with You
6.Foreground
7.Dory
8.You Always Hurt the Ones You Love (R. Gosling)
9.You and Me (Penny & The Quarters)
10.Shift
11.Alligator (feat. Zach Condon, Dave Lonstreth & Amber Coffman)
12.Easier
13.Lullaby
14.I Live with You
15.Foreground


Leave a Reply