Kategoriler
haber

Box Office Raporu: Temmuz Filmleri

Temmuz ayı içinde gösterime giren gişe filmlerinde kim battı, kim çıktı? Can Rende derledi…

Daha önceki incelememizde  2016’nın ilk altı ayında gösterime giren filmlerin gişe hasılatlarını incelemiştik. Temmuz filmleri bölümümüzde ise son birkaç haftada vizyona giren filmlerin hasılatlarına değineceğiz.

Cuma günü gösterime giren, 120 milyon dolarlık Jason Bourne filmi ilk üç günde 60 milyon dolar kazandırdı. Yurt dışı hasılatı ise 50 milyon dolar. Yani film sadece üç günde 110 milyon kazanarak iyi bir hasılatı garantiledi. Universal’ın seriye uzun yıllar boyunca devam etmek istediğini belirtelim. Damon, Bourne’u oynamaktan gene vazgeçmezse beşinci film iki yıl içinde çekilebilir.

Star Trek Beyond

185 milyon dolarlık Star Trek Beyond ise halen bütçesini çıkaramayarak stüdyoyu üzdü. Filmin yurt dışı dahil toplam hasılatı 160 milyon dolar. Çok geçmeden bütçesini çıkaracaktır ama fazla kâr etmeyebilir. Dördüncü filmin kesinleştiğini belirtelim. Tabii bu rakamlardan sonra stüdyo dilerse kesinleşmiş olsa bile dördüncü filmi iptal edebilir.

105 milyon dolar bütçeyle hazırlanan Ice Age: Collision Course ise ABD’de çok kötü battı. Belli ki artık Ice Age serisi Amerikalıların ilgisini çekmiyor. Filmin ABD hasılatı sadece 42 milyon dolar. Ama yurt dışı hasılatı epey iyi: 183 milyon dolar. 225 milyon dolar hasılat elde eden filmin altıncı filmle devam edip etmeyeceği bilinmiyor.

Ghostbusters‘a gelelim. 144 milyon dolar bütçeli filmin toplam hasılatı 158 milyon dolara ulaştı. Fazla kâra giremezse ikinci filmin çekilmeyebileceğini düşündürtüyor. Gerçi yapımcılar ikinci filmin çekileceğini söylediler ama bunu bu hasılattan önce söylemişlerdi. Bekleyelim görelim.

Önceki yazımızda Tarzan‘ın battığını söylemiştik ama film aradan geçen zaman zarfında iyi bir kâr elde etmeyi başardı. Filmin toplam hasılatı 309 milyon dolara ulaştı. Bütçesi ise 180 milyon dolar. Warner Bros.’un ikinci filmi çektirip çektirmeyeceği bilinmiyor.

The BFG

S. Spielberg ve Disney’in kötü eleştiriler alan son filmi The BFG 30 günde sadece 91 milyon dolar kazandırdı. Filmin bütçesi 140 milyon dolar. Yani yılın batan filmlerinden oldu. Bütçesini çıkaramayacağını söyleyebiliriz. Disney’in diğer filmi Alice 2‘nin hasılatı ise 282 milyon dolara ulaştı. Bu film de Tarzan gibi kötü bir başlangıç yapmış ama yurt dışı sayesinde kâra girebilmişti. Filmin bütçesi 170 milyon dolar. Disney üçüncü filmle ilgili bir açıklama yapmadı. Independence Day 2 ise 363 milyon dolar hasılat elde etti. Bütçesi 165 milyon dolar. Üçüncü filmin çekileceği çoktan kesinleşmişti. Bu hafta gösterime giren komedi filmi Bad Moms ilk üç günde bütçesini çıkardı. 20 milyon dolarlık filmin ABD hasılatı 23 milyon dolar.

 

Bir cevap yazın