Bu kıza dikkat: Kristen Wiig

Bu kıza dikkat: Kristen Wiig

Yakın geçmişte vizyona giren Bridesmaid filminin başrol oyuncusu Kristen Wiig’den bahsediyorum.

Saturday Night Live’da canlandırdığı türlü tiplemelerle, her bölümünü bana tekrar tekrar izlettiren, yetenekli oyuncu. ‘Ghost Town’ filminde tuhaf bir cerrahı, ‘Forgetting Sarah Marshall’da tuhaf bir yoga eğitmenini, ‘Adventureland’de tuhaf bir eğlence parkı sahibini ve gene ‘MacGruber’ da tuhaf bir suç savaşçısı olarak izlemiştim.

Tuhaf karakterleri oynamadaki istikrarı ortada. Ya başarısı?

Karakterin yapması gereken tüm tuhaflıkları komedi adına çok iyi yapıyor bence. Yüzü gülen ama içten içe gergin, kendini aptal durumuna düşürecek kadar aşırı hevesli, nörotik karakterlerde hiç zorlanmıyor. Bunun için uygun yüz şekli ve mimikler adeta onda doğuştan var. O olmasa bu rolleri şu şu komedyenler oynayabilir gibi bir alternatif dahi sunamıyorum. Tuhaf karakterlerin kadını sadece, o.

Komedi filmlerin ilahı Judd Apatow da bunu fark etmiş olmalı ki yönettiği Knocked-Up filminde Kristen Wiig’e altı dakikalık yan rol verdi. E tabi burda da beklendiği gibi pasif agresif bir asistanı canlandırıyordu. Apatow’un bir diğer yönettiği Walk Hard filminde de yer alan Wiig; Seth Rogen, Leslie Mann, Steve Carell, Ken Jeong, Jason Segel, Adam Sandler, Pual Rudd gibi oyuncuların oluşturduğu ‘Apatow Ekibi’ne resmen katılmış oldu.

Tuhaf tiplemeleriyle ünlenen bu kadın, Hollywood’da yer almadan önce çeşitli şehirlerde yaşamış ve çeşitli işlerle uğraşmış. Bu işler, birçok oyuncunun yaptığı gibi tiyatro, modellik yada şarkıcılık değil. Çiçeklik, sokakta şeftali satma ya da masaj okuluna gitmek gibi. Sanırım Kristen Wiig’in neden tuhaf tiplemeler için biçilmiş kaftan olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz bunu duyduktan sonra. Kendisini bir dram da aksiyon filminde görebileceğimi sanmıyorum. Zira, amerikan komedisi için yaratmış.

SNL ve birçok sinema filminde deneyim kazanan oyuncu, yakın zamanda tek kişilik stand up yapabilir. Sahnede Sarah Silverman ve Ellen’dan çok daha iyi iş çıkaracağını düşünüyorum. Otuzlu yaşlarında keşfedilen bu tuhaflıklar kraliçesi Kristen Wiig’i yakından takip edin, haberiniz olsun.


Leave a Reply