Bu Yıl Gişede Batan Filmler

Her sene muhakkak büyük bütçeli bir veya birkaç film beklenen ilgiyi (meali parayı) toplayamıyor ve gişede batıveriyor. Bu durum sinemaya ticari olarak yaklaşan ve birkaç yüz milyon doları filmler için harcayan stüdyoların sinemaya ve oyunculara bakışını da değiştiriyor. Mesela başroldeki oyuncunun yüksek bütçeli filmi gişede batarsa o oyuncu büyük bütçeli bir filmde bir süreliğine yer alamayabiliyor, yani kara listeye girebiliyor. Aynı şey yönetmen için de geçerli. Dolayısıyla Gişede Batan Filmler bazen oyuncuları da etkileyebiliyor; yönetmenleri ise sıklıkla etkiliyor. Bu yazıda bu sene gişede çuvallayan filmleri irdeliyoruz. Dileyenler yazıya eklediğimiz linklere tıklayarak Haktan Kaan İçel’in ve benim eleştirilerimizi (çoğunlukla Haktan’ın eleştirilerini; maşallah bütün filmleri yazmış) okuyabilirler.

pan-movie-images

Pan (Warner Bros.): Joe Wright’ın çizgisinin dışına çıktığı, Peter Pan öyküsünün öncesini konu alan bu film bu hafta gösterime girdi. Pazarlamaya harcanan miktar dahil edilmeden film 150 milyon dolara mal olmuş. Şimdiye dek kazancı sadece 15 milyon dolar! Dünyada gösterime girdiğinde bir ihtimal bütçesini çıkarır. Şimdilik filmin feci bir şekilde battığını söyleyebiliriz. Hugh Jackman gibi bir starın varlığına rağmen Amerikan izleyicisi bu filme ilgi göstermemiş. Belli ki Peter Pan’den sıkılmışlar. Tabii filmin sonbaharda gösterilmesi de batmasının nedenlerinden olabilir. Belki planlandığı gibi yazın gösterime sokulsaydı batmayacaktı. Bunun yönetmen ve oyunculara etkisinin olup olmadığını ilerleyen zamanlarda görebileceğiz.

the-man-from-u-n-c-l-e

The Man From U.N.C.L.E. (Warner Bros.): Büyük umutlarla çekilen, iyi bir gişe elde etmesi halinde devam ettirilmesi planlanan bir filmdi. 80’lerde yayınlanan aynı adlı çok izlenen diziden Guy Ritchie tarafından uyarlanan bu film de gösterime girdiği haftalarda gişede batıverdi. Aradan geçen zamanda dünyada da gösterilmesiyle bütçesini çıkarabilmiş gibi gözüküyor. Film 75 milyon dolara mal oldu (muhtemelen pazarlamayla bu sayı daha yüksektir). ABD’de 45 ve dünyada 55, toplamda 100 küsur milyon dolar kazandırdı. Kâğıt üzerinde az da olsa kâra girmiş gibi gözüküyor. Ama yapımcıların beklentilerinin sadakadan farksız(!) 10 milyon dolar değil, 100-200 milyon dolar kâr olduğunu, dolayısıyla filmin beklentilerin altında kaldığını belirtmek gerek. İkinci filmi bekleyen varsa, şu sayılardan sonra beklememeli. Peki bunun oyunculara etkisi ne oldu? WB bu batıştan sonra Henry Cavill’in Batman v Superman’deki ekran süresinin azaltıldığını, Ben Affleck’e ağırlık verdiğini açıkladı. İlk etkisi bu oldu. Bu batışlardan sonra WB muhtemelen büyük bütçeli filmlerine daha az tanınan oyuncuları başrol kontenjanından dahil etmeyecektir. Tabii bir zamanlar çok izlenen her dizinin sinema uyarlamasının tutmayacağını da anlamıştır sanırız.

character-banner

Fantastic Four (20th Century Fox): F4 filmi gösterime girmeden önce eleştirmenlerden ağır darbeler almıştı. Rotten Tomatoes’daki notu yüzde sekize kadar gerilemişti. Negatif eleştirilerden sonra yönetmen Josh Trank suçu stüdyoya yükledi, stüdyo Trank’i suçladı (Trank’in kurgusunu beğenmeyen Fox filmin son düzlüğünü Matthew Vaughn’a yaptırmış). Hâl böyle olunca film gösterime girer girmez batıverdi. Amerikan seyircisi de filmi desteklemedi. “Fantastic flop” (fantastik düşüş) başlıklarıyla film dalga konusu oldu. Ama aradan geçen zamanda film çok az bir kâra girmiş gibi gözüküyor. Filmin bütçesi 120 milyon dolar. Toplam kazancı ise 167 milyon dolar. Bu kazanç beklenenin çok altında. Bu arada yapımcıların ilk hedeflerinin bütçeyi ABD pazarından (Kuzey Amerika) çıkarmak olduğunu belirtelim. Dolayısıyla dünyada kazandıran ama ABD’de para kazandırmayan filme genelde batmış gözüyle bakılıyor. F4 bir süreliğine batmış göründü ama devamı çekilecek gibi görünüyor. Henüz ikinci film onaylanmadı ama senarist/yapımcı Simon Kinberg yönetmen ve oyuncularla tekrar çalışmak istediğini dillendirdi. Yüksek ihtimalle yola Trank’siz devam edilecek. Trank bu batıştan zarar görür mü? Bir ihtimal. Muhtemelen bir süreliğine büyük bütçeli filmler çekemeyecek. Oyunculara pek bir şey olmayacak gibi görünüyor.

13836-jupiter_ascending_2015_movie-wide.1200w.tn

Jupiter Ascending (Warner Bros.): Bir zamanlar stüdyoya “Matrix” üçlemesiyle tonlarca para kazandıran Wachowskiler son filmleriyle gişede çakıldılar. Kardeşlerin önceki filmleri “Cloud Atlas” kasırga felaketi yüzünden gişede batmıştı. Son filmleri “Jupiter Ascending” de bekleneni veremedi. Şuradaki listede 2000’lerde batan filmlerde 16. sırada. 176 milyon dolara mal olan film toplamda 183 milyon dolar kazandırmış. ABD’de elde ettiği kazanç ise sadece 47 milyon dolar. Dolayısıyla bunun büyük bir batış olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum oyuncuları etkilemedi ama ikidir filmleri batan Wachowskileri etkilemişolabilir. WB bir daha bu kadar büyük bütçeyi kardeşlere verecek mi göreceğiz.

24eolef

Tomorrowland (Disney): Büyük bir gizlilikle çekilen, konusu sır gibi saklanan Brad Bird filmi “Tomorrowland” de batan filmlerden. George Clooney’e rağmen battı. Brad Bird bu filmin batışından sonra kendisini ünlendiren alana, daha güvenli bir alan olan animasyona (Incredibles 2) döndü. 190 milyon dolara mal olan, büyük umutlarla çekilen film sadece 208 milyon dolar kazandırarak Disney’i hiç mutlu etmedi. Ama Disney; Lucasfilm, Pixar ve Marvel filmlerinden tonlarca para kaldırdığı/kaldıracağı için bu batıştan da etkilenmeyecek.

maxresdefault

We Are Your Friends (Warner Bros.): Zac Efron’un DJ’i oynadığı bu müzikli partili, bir de Victoria’s Secret mankenli (Emily Ratajkowski) film bir milyon dolarlık bütçesini çıkardı tabii ki. Ama film o denli az izlendi ki hayal kırıklığı yarattı. Film sadece 3,5 milyon dolar kazandırdı. Evet, aradan geçen sürede film bütçesini çıkarmış gibi gözüküyor ama bir şeyi es geçmeyelim. Bu film iki binden fazla sinemada gösterildi. Dolayısıyla bunca yerde (her yerde) gösterilmesine rağmen 3,5 milyon dolar kazandırması aslında filmin battığının göstergesi. Yukarıda bütçesini çıkartmış “gözüken” filmler için de bunu söyleyebiliriz. Efron bu filmin batışından zarar görebilir.

entourage-banner

Entourage (Warner Bros.): Popüler bir dizinin devamı olan bu film sadece 30 milyon dolara mal oldu. Fakat film sadece 44 milyon dolar kazandırdı. Filmin üç bin sinemada gösterime çıkarıldığını belirtelim. Dolayısıyla bu batış da epey büyük. Bu batıştan çıkarılacak sonuç, “yapımcılar diziyi sinemada devam ettireceklerse bunu yıllar sonra yapmamalılar” olmalı. Bir zamanlar popüler olan dizi belli ki aradan geçen zamanda unutuldu.

aloha-movie-poster-2015 (1)

Aloha (Sony Pictures): Cameron Crowe’un Hawai’de çektiği film Bradley Cooper, Rachel McAdams, Emma Stone, Bill Murray gibi sevilen oyuncuları barındırmasına rağmen gişede batıverdi. Tıpkı F4 gibi gösterime girmeden önce olumsuz bir şekilde eleştirilen film 37 milyon dolarlık bütçesini çıkartamadı. Kazancı sadece 26 milyon dolar. Bu film 2815 sinemada gösterildi. Crowe bu batıştan sonra dizi sektörüne geçti. Bir süreliğine sinemaya ara verebilir. Dileriz yeni filmi, “Aloha” kadar kötü olmaz ve gişede çakılmaz.

2po4fix

Mortdecai (Lionsgate): Johnny Depp’in son zamanlarda birçok filmi gişede batmaya başladı ve bu durum aktörün eskisi kadar sevilip sevilmediğinin sorgulanmasına neden oldu. Londra’da geçen bu komedi filmi 60 milyon dolarlık bütçesini çıkaramadı. Film toplamda 30 milyon dolar kazandırdı. ABD’de 2648 sinemada gösterime başlayan film sadece 7 milyon dolar toplayabildi. Sonra dünya gösterimleri sayesinde en fazla 30’a kadar çıkabildi.

Blackhat-movie-poster-Chris-Hemsworth

Blackhat (Universal): Michael Mann’in en kötü filmi olan “Blackhat” artık yanlış gösterim tarihinden midir, pazarlama yanlışlığından mıdır nedir izleyicinin ilgisini zerre çekemedi. 70 milyon dolarlık bu hacker gerilimi (!) stüdyoya sadece ve sadece 17 milyon dolar kazandırarak sağlam bir batışa imza attı. Thor’u oynayan ve sevilen aktör Chris Hemsworth bile filmi izlettirememiş. Bakalım Mann’in 2016’da çekeceği biofilmi “Ferrari” (başrol başka bir Chris’in, Christian Bale’in) filmi nasıl olacak.

Chappie

Chappie (Sony Pictures): Neill Blomkamp’ın bence en kötü filmi “Chappie” de beklenenleri veremedi. 3201 sinemada gösterime giren 49 milyon dolarlık film, ABD’de sadece 31 milyon dolar kazandırabildi. Tabii sinema sayısı ve bütçeyi düşününce filmin ilk haftasında ve sonrasında ABD’de battığını söyleyebiliriz. Fakat yine dünya geneli sayesinde bütçesini çıkarıp kâra girebildi. Film toplamda Sony’e 102 milyon dolar kazandırdı. Tabii ki beklentiler en azından 100 milyon dolar kazandırması yönündeydi. Gene de gişesi yukarıdaki filmlerden daha iyi durumda. Dolayısıyla Sony ile Blomkamp’in işbirliği önümüzdeki yıllarda devam edebilir. Blomkamp şu sıralar Fox için “Alien 5” filmini kaleme alıyor. Bu film gişede batmazsa yönetmenin önü açık. Batarsa alarm zili çalmaya başlayabilir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın