Cannes 2009… Altın Palmiye Michael Haneke’nin…


cannes-2009.jpg

Michael Haneke, daha önce iki kez büyük ödülle döndüğü Cannes’da, Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen önce Almanya’daki politik ve psikolojik durumu anlattığı “Das Weisse Band” (White Ribbon/Beyaz Kurdela) ile bir kez daha Altın Palmiye’ye ulaştı.

Haneke ödülü “Eşim hep ne zaman tam anlamıyla mutlu olacaksın diye sorar. Sanırım tam şu anda kesinlikle mutluyum” sözleriyle kabul etti. Haneke’ye ödülünü, 2001’de kendisine aynı ödülü kazandıran La Pianiste’in başrol oyuncusu, jüri başkanı Isabelle Huppert verdi.

Ödül töreninde jüri büyük ödülü, festivalde izleyen herkesin yere göğe koyamadığı Jacques Audiard’ın “A Prophete” isimli filmi kazandı. Tarantino’nun Inglourious Basterds’i Christoph Waltz’ın en iyi erkek oyuncu ödülü dışında ödül alamadı.

En iyi kadın oyuncu ödülü ise Trier’in Antichrist’ının başrol oyuncusu Charlotte Gainsbourg’a verildi. Gainsbourg ödülü annesi Jane Birkin ve babası Serge Gainsbourg’a adadı. En iyi yönetmen geçtiğimiz yıl Serbis’le festivali sallayan, bu yıl yine Kinatay’la büyük övgüler alan filipinli  yönetmen Brillante Mendoza’nın oldu.

En iyi senaryo ödülü Lou Ye’nin “Spring Fever” isimli filminin senaryosunu yazan Mei Feng’e verildi. Jüri özel ödülü, Andrea Arnold’un Fish Tank’i ile Park Chan Wook’ın vampir filmi “Thirst”ün arasında paylaştırıldı.

Yönetmenlerin ilk filmlerine verilen Camera d’Or (Altın Kamera) ödülü avustralyalı Warwick Thornton’un Samson&Delilah isimli filminin oldu. En iyi kısa film ödülü portekizli Joao Salaviza isimli filmine verilirken, Yaşam Boyu Başarı Ödülü 87 yaşındaki Alain Resnais’e takdim edildi.


Leave a Reply