Cannes 2013: Seduced and Abandoned İle Film Endüstrisine Samimi Bir Bakış


Cannes’da en ilgi çekici filmlerden biri James Toback’ın farklı belgeseli “Seduced and Abandoned”… Birçok kalburüstü filmin yazar ve yönetmenliğini yapan, Hollywood’da gişeden milyonlarca dolar kazandıran Toback, son yıllarda yapımcılar tarafından dikkate alınmıyordu. Toback, cesur bir yaklaşımla film endüstrisi tarafından kenara itilmenin nasıl bir duygu olduğunu bir belgeselle paylaştı. Yanına Alec Baldwin’i alan Toback, belgeselin çekimlerini 2012 yılında yine Cannes’da gerçekleştirmiş.
Toback “Paris’te Son Tango’yu yeniden çekeceğim, Brando’nun yerine Alec Baldwin rol alacak, film de Paris’te değil, 2000 yılında Irak’ta geçecek” şeklindeki sahte bir projeyle Cannes’da yapımcılarla, yönetmenlerle ve oyuncularla görüşmüş. Filmde Toback ve Baldwin’in yanısıra Bérénice Bejo, Bernardo Bertolucci, James Caan, Jessica Chastain, Francis Ford Coppola, Ryan Gosling, Diane Kruger, Roman Polanski ve Martin Scorsese’yi de izleyebiliyoruz.

Filmin ilk gösterimiyle ilgili bellibaşlı övgüler ise şöyle sıralandı:

“Filmin en can alıcı bölümlerinden biri Alec Baldwin’in başrol oynamasının yapımcılar açısından değerinin 4,5 dolar olduğunu anlamaları oldu. Yapımcılardan 15-20 milyon dolar alabilmek için Ryan Gosling’i ikna etmek durumundalardı. Gosling tabi ki senaryosu olmayan bir filmde rol almayı kabul etmedi. Ama rolü reddederken söyledikleri Hollywood’da yaşananları çok güzel bir şekilde özetledi.”
(Jada Yuan/Vulture)

“Film, para ve sinemanın niye hayatları boyunca evli kalacaklarını gösteriyor. Ve bu evliliğin niye hep mutsuzluğa yol açacağını da anlatıyor”
(Jordan Mintzer / Hollywood Reporter)