Cannes Jürisi Ödüllerin Nedenlerini Açıkladı

Cannes Film Festivali’nin 9 altın palmiye jürisi seçimlerinin nedenlerini açıkladılar. Robert De Niro’nun yanısıra Uma Thurman, Jude Law, Olivier Assayas ve Johnnie To gibi önemli isimler yaptıkları açıklamalarla festivali de özetlemiş oldular.

Robert De Niro jürilik deneyimi hakkında:
Çok uygar bir jüriydi. Sanırım yeni arkadaşlar edindim. İşin draması perdede kalmalı. Perde arkasında, böyle festivallerde ve ödül törenlerinde dramadan pek hoşlanmam. Bunu bana yaşatmadıkları için hepsine teşekkür ediyorum.

Robert De Niro niye Tree Of Life’ı çektikleri hakkında:
Bu kararı vermek çok zordu çünkü başka birçok iyi ve kaliteli film vardı. Ne yaparsak yapalım “mükemmel kararı” veremeyiz. Tam olarak uzlaşma değildi, zaten uzlaşmak da çoğu zaman zordur. Büyüklük, önem ve niyete göre değerlendirmelerimiz oldu. Sonuçta ödüle uygun olduğunu düşündük.

De Niro, von Trier’in nazi söylemlerinin görüşlerine olan etkisi hakkında:
Lars von Trier’in sözleri geçti gitti. Festival filmi kabul etti ve yönetmenine de küçük bir ceza verdiler. Eğer herkes bu sözler üzerine bir karar bildirmiş olsaydı çok müdahale de etmezdim.

Assayas aynı konu hakkında:
Benim gördüğüm kadarıyla von Trier’in en iyi filmlerinden biriydi. Sanırım herkes malum basın toplantısını cezalandırmayı içten içe istedi.

Jude Law ve Uma Thurman ödül alamayan filmler hakkında:
Pater, Sleeping Beauty, Le Havre, Habemus Papam ve The Skin I Live In’e ödül vermek isterdik. Ama elimizde verecek yeterli sayıda ödül yoktu.

Assayas, niye jüri özel ödülünü ikiye böldükleri hakkında:
“Bir Zamanlar Anadolu’da” ve  “The Kid With A Bike” mükemmel filmlerdi. İkisinin de üst düzey bir ödülü hakettiğini düşündük. Bu iki filmi ödüllendirmek bizim için bir görev haline geldi.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın