Cannes’a Merhaba!

Cannes Film Festivali bu yıl 13-24 Mayıs tarihleri arasında tüm sinema dünyasının ilgisini üzerinde toplayacak. Biz de Avrupa ve bağımsız sinemanın olimpiyatı sayılabilecek bu festivali özel haberler ve değerlendirmelerle bakiniz.com okurlarına taşımaya çalışacağız. İlk değerlendirmemizde Cannes’daki genel görüntüyü ve programın açıklanmasıyla oluşan bazı sayıları aktaracağız.

Cannes’da geçtiğimiz yıl Romanya’nın yakaladığı çıkışı, bu yıl Estonya sineması yakalayacak gibi görünüyor. Cannes’ın çeşitli bölümlerinde estonyalı yönetmenlere ait tam 7 film gösterilecek. Eleştirmenler Rasmus Merivoo’dan Buratino, Jaak Kilmi’den Disco & Atomia War, Rene Vibre’den I Was Here ve Ain Maeots’tan Taarka’nın dikkat edilmesi gereken filmler olduğunu söylüyorlar.

Avrupa’nın en önemli sanat TV’lerinden Arte, birçok yönetmene ve yapıma verdiği destek ile bilinir. Cannes’da bu yıl da tam 16 film Arte desteğiyle hayata geçme şansı buldu. Yarışma bölümündeki 9 yapımda izleyenler filmin giriş jeneriğinde Arte logosunu görecekler. Darısı türk TV’lerinin ve sinemamızın başına…

Fransız prodüksiyon şirketleri ve devlet kurumları uluslararası sinemaya sadece Cannes’ı düzenleyerek katkı sağlamıyor. Fransız filmleri dışında tam 10 yapım, fransız devletinin ve şirketlerinin desteğiyle çekildi. Özellikle Balkan sinemasının yaptığı büyük çıkışta, fransız desteği dikkat çekiyor.

Portekiz sineması Cannes’da üç usta ismiyle temsil ediliyor. Joao Pedro Rodrigues, Pedro Costa ve Joao Nicolau… 2006’da Odete ile büyük beğeni toplayan Rodrigues 2009’da To Die Like A Man ile Un Certain Regard bölümünde yer alacak. Pedro Costa da ülkenin ünlü şarkıcılarından Jeanne Balibar’la ilgili bir belgeselle Cannes’a katılıyor.

Cannes’da ülkeler, kültürler ve diller dikkate alındığında bazı ilginç durumlar da ortaya çıkıyor. 2008’de Cannes’da yer alan 5 Belçika filminin 4’ü fransızcaydı. 2009’da ise Belçika adına gösterime giren üç film de flemenkçe…

Eleştirmenler Haftası’nda açılışı türk asıllı fransız yönetmen Mathias Gökalp’ın “Le Riene Personnel”i yapacak. Bu bölümde çok az sayıda Asya ve ABD filmi olması dikkat çekiyor. Bölümde avrupalı genç yönetmenlerin ağırlığı var.

antichrist.jpg

Lars Von Trier her zaman olduğu gibi yine Cannes’ın gözdesi durumunda… Trier, bu yıl çektiği “Antichrist” ile sekizinci kez Altın Palmiye için yarışacak. Festivalin daha önce Martin Scorsese, Quentin Tarantino, Wong Kar-Wai ve Nanni Moretti gibi isimlerin ders verdiği özel workshop bölümü Cinema Masterclass bölümünün konukları ise Dardenne Kardeşler olacak.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın