Cannes’da Ustalar Geçidi


Berlinale genç ve yetenekli isimlerin gövde gösterisine sahne oldu. Cannes’da ilk gösterimi yapılması planlanan filmlerin listesine baktığımızda bu sefer ustaların ağırlığı görülüyor.

Cannes Film Festivali kurulduğu ilk günden bu yana büyük ustaların sinema tarihine damga vuran filmlerin ilk kez izleyiciyle buluştuğu bir platform olmuştur. Bu yıl da günümüzün en önemli auteur’leri çekim takvimlerini bu önemli etkinliğe göre ayarladı. Cannes’da görücüye çıkması beklenen filmlerin listesi daha 4 ay olmasına rağmen o kadar uzadı ki, bazı filmlerin kendilerine yer bulamama tehlikesi doğdu. Lafı fazla uzatmadan 13-24 mayıs tarihleri arasında ilk kez gün yüzü görecek filmler arasında dikkatimizi çekenleri bir sıralayalım.

antichrist.jpg

Lars Von Trier’in, Willem Dafoe ve Charlotte Gainsbrough’lu Antichrist’ı… Trier’in filmi yarışma kategorisine sokmak istediği belirtiliyor.

Michael Haneke’nin The White Ribbon’ı… Usta yönetmen başrolü orijinal Funny Games’ten tanıdığımız Susanne Lothar’a emanet etti.

Quentin Tarantino tüm gücüyle Inglourious Basterds’i Cannes’a yetiştirmeye çalışıyor. Hatta zaman azlığı nedeniyle filmin müziklerini yapması planlanan Ennio Morricone’den de vazgeçti.

Fatih Akın’ın da Yaşamın Kıyısında’nın ardından yeni filmi Soul Kitchen‘ı Cannes’a yetiştirmeye çalıştığı belirtiliyor.

Ang Lee, sadece Toronto Film Festivali’nde özel bir gösterimle yer alan Taking Woodstock‘u Cannes’da görücüye çıkaracak.

Jim Jarmusch, çekimlerini bitirdiği The Limits of Control‘ü post prodüksiyon evresi de sorunsuz giderse mayıs ayına yetiştirecek.

Pedro Almodovar’ın, Los Abrazos Rotos’u (Broken Embraces) mart ayının sonuna doğru İspanya’da gösterime girse de, uluslararası seyirciyle Cannes’da buluşacak.

Todd Solondz’un Charlotte Rampling ve Paul Reubens’in yanısıra Paris Hilton’a da bir rol verdiği, 1998 tarihli Happiness’in devam filmi Forgiveness da gösterime girmesi beklenen filmler arasında…

Coen Kardeşler, A Serious Man’le hızlı bir geri dönüş yaparken; Steven Soderbergh, The Girlfriend Experience ve The Informant’la festivale iki film birden sokacak.

Terry Gilliam The Imaginarium of Doctor Parnassus’u, Neil Jordan’ın Ondine isimli filmi, Ken Loach’un Eric Cantona’yı anlattığı Looking for Eric‘i, Danis Tanovic’in Triage’ı ve Alejandro Amenabar’ın Agora’sı da Cannes’da görücüye çıkacak.

Geri kalan muhtemel filmleri de kısa bir listeyle sizlere aktaralım:

 • Jane Campion (Bright Star)
 • Jacques Audiard (Un Prophete)
 • Sylvain Chomet (L’Illusioniste)
 • Bruno Dumont (Hadewijch)
 • Jan Kounen (Coco Chanel & Igor Stravinsky)
 • Claire Denis (White Material)
 • Gaspar Noe (Enter The Void)
 • Cristian Mungiu (Tales From the Golden Age)
 • Margarethe Von Trotta (Vision)
 • Park Chan-wook (Thirst)
 • Johnnie To’s (Vengeance)

Cannes’da yer alacak filmlerin kesin listesi 23 nisanda açıklanacak.