Carol: Patricia Highsmith’in The Price of Salt’u Perdeye Taşınıyor

Carol: Patricia Highsmith’in The Price of Salt’u Perdeye Taşınıyor

Avustralya’dan kopup gelen iki yetenekli aktris Cate Blanchett ve Mia Wasikowska’yı Carol adlı filmde izleyeceğiz. Film Patricia Highsmith’in ülkemizde Remzi Kitabevi’nce piyasaya sürülen The Price of Salt (Carol-Tuzun Ruhu) adlı romanından uyarlanacak. Filmi Intermission, Boy A ve Is Anybody There? filmlerine imzasını atan John Crowley (resim) yönetecek. Senaryoyu Phyllis Nagy kaleme alacak.

Çekimler 2013’ün şubat ayında Londra’da başlayacak, New York’ta sona erecek. Çekimlerin bu kadar başlayacak olmasının nedeni Blanchett ile Wasikowska’nın gelecek seneye kadar boş vakitlerinin olmaması. Wasikowska bu sene The Double ve Madame Bovary’i çekecek. Blanchett’ın takvimiyse daha yoğun. Aktris Hobbit’in ve Lawless’ın çekimlerine devam ediyor. Bu filmlerden sonra Knight of Cups’ın çekimlerine başlayacak. Ayrıca Woody Allen’ın yeni romantik komedisinde de çekim programını ayarlayabilirse rol alacak. Blanchett ile Wasikowska’nın Carol’dan önce The Turning adlı filmde çalışacaklarını belirteyim. Film kısa filmlerden oluşacak ve Blanchett ile Wasikowska bu kısa filmlerden iki tanesini yönetecekler.

Highsmith’in yazdığı ilk kitaplardan olan Carol iki kadın arasındaki aşka odaklanır. Frankenberg Mağazasının oyuncak bölümünde tanışan, tiyatro dekoru tasarımcısı Therese ile evli ve zengin, sarışın, yeşil gözlü, uzun ve güzel parmaklı Carol’ın aşkını anlatan romanda iyiliğe, kötülüğe, adalet mefhumuna, cesaret ve cesaretsizliğe değinen cesur bir roman. Film 1950’lerin New York ve Londrası’nda geçecek ve tabi ki toplumdaki muhafazakarlığa değinecek. Filmde Carol’ı Blanchett, Therese’yi Wasikowska canlandıracak.


Leave a Reply