Cep Telefonunuzda 5 Milyon İnsanın Kanı Var!

Cep Telefonunuzda 5 Milyon İnsanın Kanı Var!


Koltan, cep telefonlarının yapımında kullanılan önemli bir mineral… Bu mineralin dünyadaki en büyük kaynakları Kongo Demokratik Cumhuriyeti sınırları içinde bulunuyor. Ve koltanın her gramı için cinayetler işleniyor.

Danimarkalı yönetmen Frank Poulsen, kendisine afrikalı aktivistlerden gelen telefonlara ve ihbarlara en başta inanmamış: “Kongo’da yıllardır süren ve 5 milyona yakın insanın hayatını kaybettiği iç savaşın farkındaydım. Ancak bunun hergün kullandığım cep telefonuyla ilgisi olduğunu bilmiyordum”

Kongo’da 15 yıldır süren iç savaşın nedeni, koltan madenlerinin gelirlerini ele geçirmek isteyen grupların birbirleriyle çekişmesi… 5 milyon kişi bu gruplar arasındaki savaşlarda hayatını kaybetti. Kongo’ya bir araştırma gezisi düzenleyen Poulsen, Walikale ormanlarının içindeki Bisie madenine girmeyi başarmış. On binlerce çocuğun yetişkinlerin sığamayacağı birbirine bağlı kovuklarda çalıştıklarına tanık olmuş. Bu insanları yani dünyanın en zor şartlarda çalışan en fakir insanlarını bile soyan katillerle karşılaşmış. Tüm bu gördüklerini “Blood in the Mobile” isimli belgeselde toplamış. Film genel olarak bu minerali en çok kullanan Nokia’ya odaklansa da hemen her cep telefonunda bu kanlı maddeden kullanılıyor.

Film 21 ekim’de İngiltere’de gösterime giriyor. Fragmanındaki kısa görüntülerin bile tüyler ürperttiğini söylemeliyiz.


Leave a Reply