Ces Amours-là: Lelouch’tan Kuşbakışı Aşk

YÖNETMEN: Paris’in ünlü dokuzuncu arondismanında cezayir göçmeni musevi bir ailenin oğlu olarak doğan Claude Lelouch, fransız sinemasının belki de en fransız yönetmenidir. Hayatı boyunca çektiği 42 film, gerçekleştirdiği farklı projeler ve melodrama olan düşkünlüğüyle, fransız hayat tarzını, fransızların dünyanın geri kalanına bakışını, fransızların birbirleriyle olan ilişkilerini en dolaysız şekilde anlatan isimdir. Un homme et une femme başta olmak üzere, La Belle Histoire, Vivre pour vivre, La bonne année gibi başyapıtlarıyla başka yönetmenlere de esin kaynağı olmuş, fransız sinemasını yönlendiren isimlerden biri haline gelmiştir. İlerleyen yaşı nedeniyle hızı biraz düşse de hala 2-3 yılda bir yeni bir filmle karşımıza çıkan Lelouch, Fransa’yı yakından tanımak isteyenler için en doğru sinemacıdır. 73 yaşındaki usta yönetmen, bu hafta gösterime giren Ces Amours-là ile 43. kez sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.

OYUNCULAR: Lelouch yeni filminde yine biraz klasik davranmış ve fransız sinemasının en bilinen ve çalışkan isimlerine rol vermiş. Dominique Pinon, Jacky Ido, Audrey Dana, Anouk Aimée, Raphael ve Kristina Cepraga, Lelouch’un aşağıdaki resimden de anlayacağınız sıcak ama bir yandan da katı yönetmenlik anlayışıyla oyunculuk hünerlerini sergilemişler. İlk gelen eleştiriler oyuncuların zor rollerin altından başarıyla kalktığını söylüyor.

KONU: Lelouch, özgür ve biraz da erkeklere olan aşırı düşkünlüğü ile öne çıkan Ilva’nın hayatına odaklanıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda bir nazi subayı, bir musevi ve bir de fransız partizanla ilişki kurmayı başaran Ilva, savaştan sonra evlendiği kocasını öldürüp, avukatıyla evlenir. Ilva’nın tüm sırları açığa çıkmaya başladığında melodramımızın temel öğeleri de oluşmaya başlamıştır.

AÇIKLAMALAR:
Claude Lelouch
“Ces Amours-là kuşbakışı bir film… Bir kadının hayatına çok da derine inmeden bakıyoruz. Ilva aşkla hayatın zorluklarını yeniyor, hayallerine ulaşıyor, aşk yüzünden başı derde giriyor ama yaralarını da aşkla sarıyor. Filmin benim ihtiraslarımı ve gözlemlerimi de yansıttığını söyleyebiliriz. Savaşta doğdum, savaşta insanların neler yapabileceğine tanıklık ettim. Savaşta yaşananların insanların hayatını nasıl etkilediğini gördüm. Film tüm bu yaşadıklarımı bir kadının bedeninde ve ruhunda toplamama yardımcı oldu”

NOTLAR: Film ve Claude Lelouch sinemasıyla ilgili son haberleri, Lelouch’un kurduğu Les Films 13 isimli prodüksiyon şirketinin internet sitesinden alabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın