Claude Miller’ı Kaybettik


Robert Bresson’un Au Hasard Balthazar’ında, Jacques Demy’nin Les Demoiselles de Rochefort’unda, Jean-Luc Godard’ın Weekend’inde yardımcı yönetmenlikle başlayan bir sinema yaşamı… François Truffaut’nun Bed and Board, Day for Night, The Story of Adele H. gibi filmlerinde yapım yönetmenliği… Ve Truffaut’nun cesaretlendirmesiyle ilk yönetmenlik denemesi…

Claude Miller, 1976’da La meilleure façon de marcher (Yürümenin En İyi Yolu) ile başladığı yönetmenlik yaşamına 20’ye yakın film sığdırdı. Genelde Truffaut’nun izinden gitti ancak filmlerinde ustasına göre daha karanlık bir hayat görüşü çizdi. Truffaut’nun senaryosunu yazdığı ve genç Charlotte Gainsbourg’un küçük bir hırsızı oynadığı La Petite Voleuse ile ustalığını herkese kabul ettirdi.

80 ve 90’larda hem popüler kalabilen, hem de Nouvelle Vague’ı kendi yorumuyla ileri taşıyan isimlerin başında geldi. 1998’de çektiği Le Classe de Neige’la en büyük başarısını yaşadı. Cannes’da Jüri özel ödülü alan film eleştirmenlerin de olağanüstü övgüleriyle karşılandı.

Claude Miller son olarak Audrey Tatou ile birlikte François Mauriac’ın Thérèse Desqueyroux isimli romanını sinemaya aktarıyordu.


Leave a Reply