Dondurulmuş Ruhlar

İlk bakışta herkesin aklına Being John Malkovich’i çağrıştırsa da, işbu film hakkında konuşulanlar özgünlüğü üzerine odaklanınca algılara takıldı. Şu ara Sundance Film Festivali’nde boy gösteren Cold Souls‘un başrolünde Sensey Paul Giamatti, bizzat kendini oynuyor; filmin yönetmeni ise Sophie Barthes.

Çocukluk yıllarında, Ortadoğu ve Güney Amerika gibi farklı yerlerde geçiren Sophie Barthes, Colombiya Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okumuş. Üniversitedeyken belgesel film eğitimi, film teorisi gibi dersler de alıp kendini geliştiren Barthes, daha önce belgesel ve kısafilmler çekmişti. Kısafilmi Happiness ile Sundance’e katıldığında Paul Giamatti ile tanışma fırsatı bulan Barthes, senaryosundan Giamatti’ye bahsetme fırsatını da o vakit yakalamış.

Barthes’in Indie Wire’a verdiği röportajda anlattığına göre, filmin esin kaynağı Woody Allen’lı bir rüyasıymış. Bir doktorun bekleme odasında, o da herkes gibi elinde ruhunun bulunduğu kutusuyla bekliyormuş. Hemen önünde bulunan Woody Allen’ın sırası geldiğinde, doktor kutusunu açmış ve Allen’ın ruhunun ‘nohut’ olduğu ortaya çıkmış.

Filmin konusuna gelince, Paul Giamatti Çehov’un bir oyunu üzerinde çalışmakta fakat buhranlar yaşayan bir aktör. Menejerinin tavsiyesi üzerine ‘ruh depolama’ yapan Dr. Flinstein’e (?) gider. Ruhunu en azından Vanya Dayı oyunu bitene kadar depolayacak ve böylece huzurlu bir şekilde hayatına devam edebilecektir.

Carl Jung’un ruh kavramıyla dirsek teması içerisinde kurgulanmış bu filmin, aynı zamanda oldukça komik olması da artı hanesine yazılıyor. Ruhumuzun bize sıkıntı yaratan kısmından kurtulup, işe yarar kısımlarını muhafaza edince Vanya’yı daha iyi oynar mıyız? Daha genel çerçevede, daha mutlu olur muyuz?

Barthes’in filminin resimleri Andrij Parekh‘e ait. Filmin yapımcıları arasında ise Paul Giamatti’nin eşi Elizabeth Giamatti’yi görüyoruz; zaten film Touchy Feely Films‘in yapıtı olarak görünüyor künyede. Yani Paul Giamatti’nin sadece aktör olarak değil, yapımcı olarak da elini taşın altına koyduğu bu filmi seyretmek hepimize farz olmuştur. Ayrıca Sophie Barthes, bundan sonra da sıkı yapıtlarla gelecek ve ismini daha çok duyuracağa benziyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın