Kategoriler
izlenim

Community: Six Seasons and a Movie!

Sezen Sayınalp, yeni sezonuna çok az bir zaman kala Community’yi yazdı.

Bu yazıyı yazmaya nasıl başlasam bilemedim. Öncelikle, yazacağım yapımın basit bir dizi olmadığını söyleyerek başlayabilirim belki. Sanki birileri “yedi öğrencilik bir çalışma grubuyla en fazla ne yapılabilir?” gibi bir iddiaya girmiş de bu yapım bunu kanıtlamak için çekilmiş gibi. Beşinci sezonunun fragmanlarının arka arkaya geldiği şu günlerde Community’yi ve zorlu geçen 4 sezonunu yazmak istedim. Hem çok özlediğim hem de bu diziyi ve her biri nev-i şahsına münhasır karakterlerini bilene bilmeyene tekrar ve tekrar tanıtmak istediğim için…

NUP_151739_0363.JPG

Basit bir üniversite dizisinden bahsediyor olsaydık, bir üniversitedeki öğrencilerin başından geçen komik olaylar gibi basit bir açıklama yapabilirdik ama söz konusu Community olunca işler değişiyor haliyle. Çünkü bu okulda yani Greendale Community College’da gün geliyor stop motion Christmas yaşanıyor (Abed’s Uncontrollable Christmas), gün geliyor karakterlerimiz birden kendilerini bir bilgisayar oyunun içinde buluveriyorlar (Digital Estate Planning), gün geliyor paintball savaşlarıyla herkes kendinden geçiyor (Modern Warfare, A Fistful of Paintballs, For a Few Paintballs More), bir bakıyorsunuz yastık ve battaniye savaşları başlıyor ve ortalık birden savaş filmi atmosferine bürünüyor (Pillows and Blankets), bir başka bölümde tüm zaman çizgileri birbirine karışıveriyor (Remedial Chaos Theory). Düşünün ki bu okulda İspanyolca dersi bile olabilecek en komik haliyle işleniyor. Tabii ki tüm bunların odağında Greendale’in gözdesi, yedi kişilik çalışma grubu yer alıyor.
3
Avukatlık diploması geçersiz sayıldığı için tekrar üniversite diploması almak zorunda kalan, başlarda kendini ve yalnızca kendini önemli bulduğunu zannettiğimiz ama sonraları grubun lideri haline gelen Jeff Winger, sosyal sorumluluk denilince kendini kaybetme raddesine gelen aktivist Britta Perry, çalışkanlığı kendine yaşam biçimi edinmiş Annie Edison, kendine yeni bir yaşam hazırlamak istediği için tekrar denemeye karar veren, koyu Katolik Shirley Bennett, varlığı göndermelerden oluşan asperger sendromlu Abed Nadir, tek gizli gücü tesisatçılık yeteneği olan Troy Barnes (ki Troy ve Abed diye bir fenomen oluştu bile) ve grubun en yaşlısı, en homofobiği, en ırkçısı Pierce Hawthorne… İşte bir araya nasıl gelebilir diye düşündüğümüz bu yedi kişi Greendale’de bir masada toplanıyor ve biz seyircileri, diziyi izlerken kendinden geçirmeyi başarıyor. Tabii bu karakterlerin yanında bir zamanların İspanyolca hocası Senor Chang, hiçbir yerde eşine benzerine rastlayamacağımz Dean Pelton, alkolik psikoloji hocası Professor Ian Duncan ve okulun diğer öğrencileri de (Leonard, Starburns, Magnitutde, Fat Nail) diziyi izleyicilerin gözünde bambaşka bir yere taşıyor.

Diziyi diğer komedi dizilerinden ayıran en önemli özelliği ise mizahı kullanış biçimi. Bu dizide hiçbir zaman sadece güldürme amaçlı gereksiz espri yapılmıyor örneğin. Kendine “geek” dememesine rağmen aslında onun tüm özelliklerini ustalıkla senaryosuna yedirebiliyor. Absürd komediyi ustalıkla yapabildiği gibi yeri geliyor mockumentary türünü de kullanabiliyor. Çünkü artık birbirinin aynısı haline gelmiş sitcom’ların aksine Community, her bölümde bize sunduğu ince espriler ve göndermelerle bizlerin dikkatini sürekli canlı tutup diziye dahil olmamıza olanak tanıyor. Hal böyle olunca kendine komedi süsü vermiş sıkıcı sitcom’ların reytingine sahip olamıyor. Maalesef biz Greendale Human Being’lerin de (Greendale’li öğrencilerin ve dizinin hayranlarının kendileri için söyledikleri bir sıfat) şikayetçi olduğu asıl sorun bu. Dizinin dördüncü sezonundan itibaren gerek kanalın tutumu ve yayın politikası gerekse dizi içindeki anlaşmazlıklar bizleri diken üstünde tutmaya yetti. Dizinin bu kadar farklı bir mizah anlayışıyla yazılmasının mimarı olan Dan Harmon’un diziyle ilişkisinin üçüncü sezon sonunda kesilmesiyle aksilikler çoğaldı. Üçüncü sezonun ortasında verilen uzun aradan sonra dördüncü sezonun şubat ayında başlaması ve dizinin en sönük sezonu olması (beşinci sezon da ocak ayında başlayacak) böylesine farklı bir komedi nasıl hak ettiği değeri göremez sorusuna yanıt oluyor.

Community beşinci sezonuyla 2 Ocak 2014’te başlayacak. Beşinci sezonla birlikte Dan Harmon diziye geri döndüğü için içimiz az da olsa rahatladı. Fragmanlarından gördüğümüz kadarıyla, Dan Harmon’un gelişiyle dizi eski haline dönmüş gibi. Biz Greendale Human Being’ler heyecanla ve özlemle beşinci sezonu bekliyoruz. Yazıyı da Abed’in en sık kullandığı kalıpla bitireyim o zaman: Cool, cool, cool…

Bir cevap yazın