Coppola: Marlon, Lütfen Godfather’ın İkinci Bölümünde Oyna!

Coppola: Marlon, Lütfen Godfather’ın İkinci Bölümünde Oyna!

1973 yılının nisan ayı… İlk Godfather aylar önce çekilmiş, büyük bir başarı yakalamıştır. Marlon Brando filmdeki rolüyle Oscar kazanır ve reddeder. Brando, bu hareketi yapımcılar ve Paramount’un patronlarıyla arasını bozunca, ikinci film için çok yüklü bir para ister. Bunun nedeni para kazanmak değil, yapımcılar istediği parayı veremeyince anlaşmasının iptal olmasını sağlamaktır.

Tüm bu kargaşa içinde devam filmini düşünen belki de tek adam yönetmen Francis Ford Coppola’dır… İkinci filmde Brando’ya bu sefer Vito Corleone’nin gençliğini oynatmak isteyen Coppola, Marlon Brando’ya tüm samimiyetiyle bir mektup yazar. Filmde oynamasını bizzat ister. Mektuptan etkilenen Brando filmde oynamayı kabul eder, ancak bir ay kadar sonra yapımcılarla yine birbirine girer ve vazgeçer. Genç Vito Corleone’yi oynamak Robert De Niro’ya düşer ve sinema tarihi farklı bir şekilde yazılır.

Tüm mektupta belki de en önemli cümleler Coppola’nın Godfater’da ne anlatmak istediğini aktardığı bölüm:
“Eğer bu filmde yer alırsan, filmin iyi ve insancıl olması için elimden geleni yapacağım. Ve kendini korumak ve sürdürmek için herşeyi yapan mafyayı, Amerika ve kapitalizmin bir metaforu olarak aktaracağım. (Bunu sen olmasan da yapacağım zaten, ama filmde sen olursan ve senaryoyla ilgili fikirlerini aktarırsan çok daha iyi olur.)

Coppola mektubun sonunda daha sonra tutmadığını bildiğimiz bir iddiada da bulunmuş:
“Burada eğlenceli zaman geçirdiğim için mutluyum. Ama bu filmden sonra sinema endüstrisini bırakıp, ilgi duyduğum başka şeyler yapacağım (Tabi yine sinemayla ilgili olabilir)


Leave a Reply