Cronenberg Yeni Projesini Buldu

A Dangerous Method’ı çeken ve bu filmle Venedik’te Altın Aslan için yarışacak olan David Cronenberg hemen setlere dönmüş ve Cosmopolis’i çekmişti. Gelen haberlere göre Cosmopolis filminin çekimleri sona erdi. Başrollerinde Robert Pattinson, Paul Giamatti, Kevin Durand ve Juliette Binoche’un olduğu Cosmopolis 2012 yılında vizyona girecek. A Dangerous Method’ın ülkemizdeki vizyon tarihiyse henüz belirlenmedi.

Cronenberg, Jonathan Lethem’in “As She Climbed Across the Table” adlı romanını perdeye taşımak istiyor. Usta yönetmen filmin senaryosunu Bruce Wagner’le yazmaya başladı. Filmin vizyon tarihiyse açıklanmadı. Lethem’in “As She Climbed Across the Table” adlı romanı bizde Plan B Yayınları tarafından “Yok” ismiyle yayınlandı. Cronenberg bu filmle milenyumda şiddeti anlatmaya başladığı tarzından biraz daha uzaklaşacak gibi görünüyor.

YOK: Aşkın ulaşılmazlığına bir güzelleme…Sevgiliniz sizi bir hiç uğruna terk etseydi, ne yapardınız? Kelimenin tam anlamıyla bir HİÇ uğruna…Eğer aşk fizik laboratuvarında, bilimsel veriler ışığında incelenseydi, hatta yoktan var, vardan yok edilseydi ne olurdu? Aşkın sınırları, bencilliği, çaresizliği ve bilinmezliği üzerine ilginç bir kampus romanı. Antropoloji profesörü Philip Engstrand’ın araştırma konusu, üniversitedeki akademisyenlerdir. Engstrand, bu arada, aynı üniversitede Kuantum Fiziği Uzmanı olan Alice Coombs’a sırılsıklam aşıktır. Ancak Alice laboratuvarda meslektaşlarıyla birlikte yalancı vakum kabarcığından yarattıkları kara deliği saplantı haline getirir. Bu saplantı öyle bir hal alır ki Alice, Philip’i unutur ve bu kara deliğe, namı diğer ‘YOK’a aşık olur. Ama YOK o kadar yoktur ki…Jonathan Lethem, 1964 Manhattan doğumlu ve şu anda Brooklyn’de yaşıyor.1997’de World Fantasy Award alan yazarın romanları arasında “Amnesia Moon”, “Girl in the Landscape” ve “Öksüz Brooklyn” sayılabilir. Newsweek dergisi, Lethem’ı “önümüzdeki yüzyılda izlenmesi gereken 100 kişi”den biri ilan etti.Lethem, Amerikan edebiyatının önünde bir ufuk açtı. YOK, üslupları ve janrları tek bir hataya düşmeden birleştirmiş. Bu kitap hem komedi, hem bilimkurgu, hem de akademik çevreleri ‘ti’ye alan bir roman (ilknokta.com sitesinden alınmıştır).


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın