Damon ve Affleck Yeniden Aynı Filmde Çalışacaklar


Ben Affleck ve Matt Damon ikilisi henüz kariyerlerinin başlarındayken ve ünlü değillerken senaristliğini üstlendikleri Good Will Hunting’le en iyi orijinal senaryo ödülünü alarak birden adlarından söz ettirmeye başladılar. Bu filmden sonraysa ikilinin yolları ayrıldı. On beş yıl aradan sonra Damon ile Affleck tekrar beraber çalışma kararı aldılar.

Şimdiki projeleriyse epey ciddi bir türde, suç türünde olacak ve İrlandalı mafya babası Whitey Bulger’ın hayatını konu alacak. Matt Damon’ın mafya babasını oynaması planlanırken Affleck’in en iyi yaptığı işi, yönetmenliği üstleneceği söyleniyor. Filmin senaryosunuysa daha önce The Sopranos dizisiyle suç türüne yatkın olduğunu kanıtlayan ve şimdilerde suç türündeki Boardwalk Empire’ın yapımını, yaratıcılığını ve senaristliğini üstlenen Terrence Winter yazacak. Tabi Damon ve Affleck ikilisi ona yardımcı olacaklar ama asıl iş Winter’a kalıyor. Filmin yapımcılığını büyük bütçeli filmleriyle tanınan Graham King’in üstlenmesi planlanıyor ama henüz resmi bir anlaşma imzalanmış değil. Ben Affleck ve kardeşi Casey Affleck de filmde rol alacaklar.

Whitney Bulger (alttaki resim) 23 Temmuz’da Los Angeles’ta FBI tarafından yakalanmıştı. On altı yıldır aranan Bulger, FBI’nın da en çok arananlar listesinin başında geliyordu. Bulger ile ilgili en çok bilinen şeyse FBI’nın en önemli muhbirlerinden biri oluşu. Bulger yirmi bir cinayet, haraç kesme, çete kurma ve tefecilik suçlarından yargılanmıştı. Bulger’ın hayatı The Departed filmine de esin kaynağı olmuştu. Jack Nicholson’ın kotardığı Frank Costello karakterinin filmin sonlarına doğru FBI’nın en önemli muhbirlerinden olduğu ortaya çıkıyordu. Bulger rakip çetelerinin liderlerini FBI’ya ifşa ediyordu.

Matt Damon’ın önünde hem başrolünü üstleneceği projeler var, hem de yönetmenliği… Soderbergh’le son kez Behind the Candelabra filminde çalışacak. Father Daughter Time ismini verdiği projenin yönetmenliğini ve başrolünü üstlenecek. Affleck’in de projenin içerisinde yer alacağını belirtelim. Filmde oynayıp oynamayacağı belli değil. Bu projeden önce Damon ilk yönetmenlik deneyimini şimdilik isimsiz olan bir projeyle gerçekleştirecek. The Office’in senaristlerinden John Krasinski’yle beraber senaryoyu yazacak ve başrolü üstlenecek Damon. Bu filmin çekimleri gelecek sene gerçekleştirilecek. Affleck’le kotaracağı suç türündeki filmin de çekimlerine gelecek sene başlanması planlanıyor.

Affleck cephesine dönersek… Aktörün yönetmenliğe iyice ısındığını söyleyebiliriz. Şu sıralar Argo adını verdiği filminin çekimlerine devam ediyor. Her ne kadar kamera önünde görmek istemesek de Affleck, Terrence Malick’in isimsiz projesinde başrole oturmuş, çekimler aylar önce sona ermişti. Affleck The Trade adını verdiği projesinde de Damon’la çalışmayı planlıyor. Ayrıca The Stand romanının uyarlamasının ve Tell No One adlı yeniden çevrimin yönetmenliklerini üstlenecek.

Görünüşe bakılırsa Damon ve Affleck on beş yıllık suskunluğun acısını üç projeyle çıkaracaklar.


Leave a Reply