David Cronenberg “The Body Art”ta Rol Alacak


Son olarak Dan DeLillo’nun “Cosmopolis”ini perdeye taşıyan David Cronenberg DeLillo’nun “The Body Artist” adlı romanından uyarlanacak “The Body Art”ın başrollerinden birisini üstlenecek. En son “Amour”da rol alan Isabelle Huppert ve “Holy Motors”ta yılın en sağlam performansına imzasını atan Denis Lavant da Cronenberg’e eşlik edecekler.
cronenberg_ago_01
Filmi 2009’da gösterimi girip olumlu eleştiriler alan “Io sono l’amore/I Am Love” ile adından sıkça söz ettiren İtalyan yönetmen Luca Guadagnino yazıp yönetecek, “Cosmopolis”in yapımcısı Paolo Branco yapımcılığı üstlenecek. DeLillo’nun 2001’de kaleme aldığı bu romanı ülkemizde “Beden Sanatçısı” adıyla Everest Yayınları’nca piyasaya sürülmüştü.

Rey’’le görünüşte sıradan bir evliliği olan Lauren, detaylara son derece duyarlı bir Beden Sanatçısı’dır. Yaşamının her anını sahnelediği performanslar gibi yaşayan kadın, bedeni kadar doğanın ve mekânın görüntüleriyle seslerine de algılarının kapılarını açmıştır. Kocasının sırlarla dolu intiharının ardından tuhaf bir yalnızlığın kucağına düşen Lauren, ıssız bir deniz kıyısında, kiralık metruk bir evde yaşamaktadır. Burada tuhaf, yaşlanmayan bir adamla karşılaşır; kadının yaşamıyla ilgili tekinsiz bir bilgi taşıyan bir adamla. Zamanın ıssızlığında beraber bir yolculuğa başlarlar zamanda, aşkta ve insan algısında.

Eserlerinde Amerikan üslubunu meydan okurcasına, ışık saçarcasına kullanan Don Delillo, Beden Sanatçısı’’nda da alışılmadık bir anlatımın öte yakasına geçmeye çalışıyor. Bu kısa, ayartıcı romanda yazar, eserleri bedenin sınırlarına meydan okuyan bir sanatçı Lauren Hartke’nin kısıtlanmış dünyasını mesken tutuyor. Beden Sanatçısı, zamanımızın en iyi yazarlarının birinden unutulması güç, muhteşem ve son derece etkileyici bir roman.