Denis Villeneuve: Marvel Filmlerinin Çoğu Kes-Yapıştır


Denis Villeneuve, son yıllarda sadece rakibi DC’yi değil, sinema janrlarının ve endüstrisinin tamamını etkileyen Marvel filmleri hakkında konuştu. El Mundo’ya verdiği röportajda Marvel filmleriyle ilgili sorunlu gördüğü yerlere dikkat çekti:

“Belki sorun, birçok Marvel filminin diğerlerinden kes-yapıştır olmasıdır. Belki bu filmler bizleri biraz zombilere çeviriyor. Bugünlerde yüksek bütçeli çok iyi filmler de var. Bu yüzden tamamen kötümser değilim.”

“Bütün Marvel filmleri aynı hamurdan yapılıyor gibi. Bazılarında yönetmenlerin yeni renkler eklediğini görebiliyorsunuz. Ama hepsi aynı fabrikada üretilmiş gibi. Bu durum filmlerin değerinden bir şey eksiltmiyor ama hepsi formatlı”

Villeneuve’ün yorumlarına yanıtlar da gelmeye başladı. Doctor Strange yönetmeni Scott Derrickson eski bir tweet’ini paylaşarak “Bir yönetmen olarak hiç sevmesem bile başka yönetmenlerin işlerini aşağılamıyorum. Bu meslek hepimiz için çok zor ve kimse kötü bir film yapmak için yola çıkmaz” sözleriyle arayı yumuşatmaya çalıştı.

Neill Blomkamp’ın yanıtını ise dilimize çevirmeyi tercih etmedik: “What a fucking asshole.”


Leave a Reply