“Derviş Evi” Film Oluyor


Son dönemlerin en iyi bilim-kurgu romanlarından biri Ian McDonald’ın “The Dervish House”u olarak gösteriliyor. 2027 yılında İstanbul’da geçenleri anlatan kitap BSFA ödülünü kazandıktan sonra Arthur C.Clarke ödüllerinde de kısa listeye kaldı. Hugo ödüllerinde de favoriler arasında gösteriliyor.

Büyük çoğunluğu türk karakterler üzerine kurulan kitap büyük ölçüde ekonomik zenginliğe ulaşmış, avrupa birliği üyesi bir Türkiye’de geçiyor. İstanbul’da başlayıp, şekillenen olay örgüsü okuyan herkesin aklında güzel bir tat bırakıyor. Bir intihar saldırısıyla başlayan olaylar zinciri Ian McDonald’ın İstanbul ve Türkiye’yi çok iyi incelediği izlenimi veren ayrıntılarla giderek güçleniyor.

Son dönemde Four Lions ve Submarine gibi filmlerle müzik prodüktörlüğünden sinemaya kayan ve farklı işlerle dikkat çeken Warp Films, kitabın tüm sinema/dizi/oyun haklarını satın aldı ve finansal kaynaklarını da büyük ölçüde garantiledi. Sıra romanın senaryolaştırılmasına, yönetmen ve oyuncularının belirlenmesine geldi.


Leave a Reply