Dom Hemingway: Tipik İngiliz Gangsteri…


British crime severlerin imdadına yetişen bir film: “Dom Hemingway”. Bu sefer bir festival filmiyle karşımızda.Amerika ve İngiltere’de çeşitli film festivallerinde açılışı yaptıktan sonra ülkemizde biraz geçte olsa !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterime girdi. Karakter filmlerinde kurgu ve senaryo, türü ne olursa olsun derine inemez. Tek bir karaktere odaklı çekildiği için senaryoda çok sayıda olay döngüsü veya çeşitlilik beklenmemeli. Mümkün olduğunca sade anlatımla, izleyeni yormadan anlatılan bu karakter filmlerinin tek riski izleyeni sıkmamaktır. Bu konuda Richard Shepard çok şanslı olacak ki Jude Law ile çalışmış. Bazen filmi film yapan tek bir isim olabilir. Jude Law etkisini, sergilediği oyunculukla görmek mümkün. Amerikalı yönetmen Richard Shepard daha önce orta düzey aksiyon filmleriyle bizlere kendini tanıtmıştı. Bu sefer bir festival filmiyle karşımızda. Jude Law haricinde yan karakterde kendini ispatlamış bir isim Richard E. Grant ise oyunculuğuyla kesinlikle ön plana çıkıyor. “The Walking Dead” ‘den tanıdığımız Kerry Condon oyuncu kadrosunda yer alıyor.Dom Hemingway 1

İngiliz sinemasından tanıdığımız In Bruges, Piggy, Snatch, Lock Stock & Two Smoking Barrels, The Italian Job daha önce büyük yankı uyandırmış ülke sınırlarının dışına çıkmış yapımlar olmuştu. Aynı topraklardan aynı tür film olan “Dom Hemingway” ‘ı diğerlerinden ayıran özelliği ise aksiyonu sınırlı seviyede tutmuş olması. Bunun yanı sıra oyuncu kadrosu ve senaryosuyla daha dar bir yol izlenmiş. Yinede bilindik ingiliz havasını,bol diyaloglu komedi dolu sahneleri izleyeceğiz. Çekimleri neredeyse kusursuza yaklaşmış. Dar açılarla değil de geniş açıdan gözü yormayan tek açı tekniği kullanılmış.

Bu sıcak ingiliz suç filminin kahramanını tanıyalım: Sicili pek iç açıcı olmayan Dom Hemingway Londra’nın en meşhur kasa hırsızı… 12 yıl hapis cezasından sonra özgürlüğüne kavuşur ve kendini Londra sokaklarına atar. 12 yıl aradan sonra bıraktığı herşeyin değiştiğinin farkına varır. Eşini kanserden kaybetmiş,ufak kızının çocukluğunu kaçırmış kötü bir baba damgası yemiştir. Şimdi tek arzusu kızıyla kaçırdığı zamanları telafi etmek ve kendini affettirmektir. Yaptığı eski işleri bırakıp tekrar hayatına yön vermek isteyen Dom tahmin ettiği kadar kolay bir başlangıca geçemeyecek.

Dom Hemingway 3

Açılış sahnesi Jude Law’ın tüm hünerlerini sergilemeye yetmiş. Karakteri tanımamıza yardımcı olan ve güldüren bu açılış sahnesi filme olumu bir önyargıyla yaklaşmamıza yardımcı oluyor. Devamında Dom 12 yıl hapis yatmasına neden olan olay için beraber çalıştığı isimlerden birinden kendisine borçlu olduğunu söyler ve istediği parayı almaya gider. Olaylar ve talihsizlikler kahramanımızın yakasını bırakmaz ve komedi/aksiyon film boyunca devam eder. Tüm bu koşuşturmaca devam ederken, Dom’un ailesiyle arasını düzeltme çabalarına ve karakterini tanıma fırsatı da buluyoruz.

Jude Law o muhteşem ingiliz aksanıyla ve oyunculuğuyla birkez daha kendisini hayran bırakıyor. İngiliz filmlerinin tipik özelliği bol diyaloglar içermesidir. Söz konusu Jude Law olunca bu diyaloglar keyifli bir hal alıyor. Dom karakteri farklı biri değildir aslında. Bilindik ingiliz kültürünü taşıyan, alkole ve kadınlara olan düşkünlüğüyle geveze bir tip. Dom patavatsız,küfürbaz başına buyruk biridir. Bu halleri başına dertler açacaktır tabi ki. Filmde en çok vurgulanan özelliği ise şanssız oluşu ve attığı her adımda işlerin kötüye gitmesi. Ama en kötü zamanda mutlaka işler iyiye gider sözüyle birlikte şansı yaver gidecektir. Karakterde kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz ve sanki daha önce izlediğiniz bir filmin devamı gibi tanıdık gelebilir. Kuşkusuz bunda Jude Law’ın etkisi çok büyük.

Dom Hemingway 2

Filmde kurgu ve senaryodaki duruluktan bahsetmişken senaryodaki bazı boşluklardan söz etmek gerekiyor. Özellikle sonunu daha iyi bağlayıp izleyiciye aktarılsaydı eminim karakterin amacına ulaşmasına en az Dom kadar bizler de sevinecektik. Final sahnesi maalesef bekleneni karşılayamadı. Karakter her ne kadar açıklansa, olaylar düzgün bir kurguyla devam etse de filme biraz dram katılabilirdi. Kızıyla olan hesaplaşması ve yapması gereken konuşmalar çok kısa ve havada kalmış. Halbuki bu bölümler filme farklı bir hava katıp izleyeni bir an olsun başından beri belli olan aksiyondan uzak tutabilirdi ve karaktere faklı anlamlar katabilirdi. Tadı damağımızda yarım bırakılan sonla bir devam filmi düşünülmüş olabilir. Bunun haricinde süresi yaklaşık 90 dakika olup gerektiğinden fazla uzatmadan tadında bırakılmış. Ve en önemlisi başından sonuna kadar heyecanını sürdüren bir film olmuş “Dom Hemingway”. İngiliz aksanıyla Jude Law’ı özleyenler, ingiliz suç filmlerini seven sinemaseverler için izlenebilir yapım olmuş. Dom ile beraber işleri düzene koymaya hazırlanın.


Leave a Reply