Drive: Bu Şoför Bir Başka Şoför

Pusher ile dikkatlerimizi çeken, Vallaha Rising ve Bronson ile auteur bir yönetmen olduğunu cümle âleme gösteren Nicolas Winding Refn, Drive ile sanırım ustalık eserlerini vermeye başladı.

Cannes’da En iyi Yönetmen Altın Palmiyesini avuçlayan genç yönetmen ile kalburüstü oyuncu Ryan Gosling (kendisine Ontorio kaplanı desek yeridir) Drive filminde büyük işler başarıyorlar. Oldukça klasik bir konusu olmasına rağmen (Yakışıklı ama sessiz kahramanımız kral şofördür. Dublörlükten, soygun şoförlüğüne, yarış pilotluğundan, özel şoförlüğe her yola gelir. Hasta olduğu sarışın ve çocuklu hatunun kocası hapistedir. Bizim oğlan kızla münasebeti pek ilerletemeden zibidi koca hapisten çıkar. Çıkar çıkmasına da hapisten bile borçlu çıkar. Hapishanedeki koruma hizmeti karşılığında bir soygun gerçekleştirmesi gereklidir. Kahraman şoför nedendir bilinmez yardımı kabul eder ve olaylar gelişir) Ryan Gosling’in sakin ve derinden gelen oyunu Refn’in müthiş yönetimiyle birleşince ortaya sinefillerin gözüne layık bir film çıkmış.

Bazı parçaları ile 80ler başı yılları hatırlatan ‘Drive’ dört dörtlük bir film. (Aslında Turkcell’in o ucuz reklam kampanyası olmasa dört çeker derdik) Henüz legal bir DVD kopyası çıkmamışken ve Türkiye’de vizyona girmesine nereden baksan aylar varken mükemmel bir ‘dvdscreen’ kopyası torrentte mevcut olması insanı Telif Hakları konusunda tekrar düşünmeye itiyor.

Açıklayıcı Not: ‘dvdscreen’ kopyaları festival jürileri, sinema yazarları ve eleştirmenleri tarafından filmi değerlendirmek için kullanılan ticari amaçla kullanılmayan kopyalardır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın