Beyoğlu’nda Beyaz Perdeler Kararıyor

emek_sinemasi.jpg

Sinemayla coşacağımız 29. İstanbul Film Festivali 3 nisanda başlıyor. Bu yıl biraz tatsız başlayan süreçte salon bulmakta zorlanan festival, seneye belki de Beyoğlu’nda hiç olamayacak.

Beyoğlu Sineması bundan iki yıl önce kapanma tehlikesiyle karşı karşıyaydı ve bugün halen direniyor. Alkazar Sineması kapandı. Hatta veda mektublarında, zaman zaman ticari filmleri yayınlamak zorunda oldukları için bir de özür dilediler sinefil müdavimlerinden… Sinepop ise zor günler geçirdiğini saklamıyor…

Son yirmi yıldır İstanbul Film Festivali’ne ev sahipliği yapan Emek Sineması’nın ise akıbeti belli değil. Ama belki de Emek Sineması için henüz geç kalınmış da değil. 3 nisan cumartesi akşamı festivalin alternatif açılış partisini düzenleyen “İstanbul Kültür Sanat Varyetesi” adlı oluşum, Emek Sineması’nı ayakta tutumaya çabalayan bir avuç duyarlı sanatsever/kentsever.

Oluşum; Emek Sineması’nın Beyoğlu’na ve İstanbul’a kattığı kentsel değerin yitirilmesi, sadece alışveriş merkezlerine tıkılıp kalan sinema salonlarının ticarileşmesi, Emek’in kapısından girmiş her insanın kişisel tarihinin hiçe sayılması yüzünden, Emek’in yıkılmasına karşı. İsyanları ise, kimsenin bu yıkılışa ses çıkarmıyor oluşuna.

3 nisan cumartesi akşamı saat 21:00’da Emek Sineması’nda bir de film gösterimi olacak: Dziga Vertov’un Kameralı Adam (The Man With Movie Camera) filmi.

875 kişi kapasiteli Emek sinemasının tarihi 1924’e dayanıyor

Beyoğlu Belediye başkanı Ahmet Misbah Demircan 11 Mart’ta yaptığı açıklamada “Emek Sineması ve bağlı bulunduğu Cercle d’Orient binasının sahibi Kültür Bakanlığı. Bu yapı bakanlık tarafından Multi Turkmall’a kiralandı. Bina ve Emek Sineması birebir restore edilecek. Binanın ve Emek’in yıkılması söz konusu değil. Beyoğlu Belediyesi olarak restorasyona destek veriyoruz. Restorasyon, Anıtlar Kurulu kararıyla yapılacak. Ne zaman başlayacağını bilemiyoruz” demişti. (Kaynak:Bianet)

Mimarlar Odası’ysa onaylanan projede sinemanın yıkılacağının göründüğünü söyleyerek dava açtı.

Detaylı bilgi için http://emeksinemasi.blogspot.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Emek sinemasını yaşatmak için imza vermek isterseniz şöyle de bir blog var: http://www.emeksinemasiniyasatalim.org/

emek-sinemasi-davetiye.jpg


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın