Goodbye Berlin: Fatih Akın’ın Yeni Filmi İyi Başladı


Almanya’da geçtiğimiz hafta vizyona giren “Elveda Berlin (Goodbye Berlin / Tschick)”, filmin açılış hafta sonu olan 16-18 Eylül’de sadece bu ülkede 1.115.451 dolar (999.388 euro) gişe hasılatı yaptı.

Türkiye-Almanya kültür harmanının sanat dünyasına kazandırdığı en başarılı isimlerden Fatih Akın’ın yeni filmi 1.115.451 dolar ile oldukça iyi bir açılış rakamına imza atarken, Almanya vizyonunda haftanın lideri, 2.220.990 dolarlık yine haftanın yeni filmlerinden “The Purge: Election Year” oldu. Box Office Mojo’nun verileri hasılat üzerinden olduğu için net seyirci sayısını söyleyemiyoruz fakat Almanya’daki bilet fiyatı ortalamasına göre Elveda Berlin’i 100 bin’in üzerinde sinemasever, ilk hafta sonunda izlemiş görünüyor.

Wolfgang Herrndorf’un 30 dile çevrilen ve 2 milyon kopya satan Tschick (Türkiye’de “Yokuş Aşağı” ismiyle On8 Kitap yayınevi tarafından yayımlandı) romanından uyarlanan filmle ilgili olarak Alman basınında çıkan eleştirilerde, filmin özellikle senaryosu tam not aldı. Filmin başrollerinde yer alan 14 yaşındaki ünlü çocuk oyuncu Tristan Göbel ve 15 yaşındaki Anand Batbileg’in performanslarından da övgüyle bahsedildi.
Goodbye Berlin

“Tschick” karakterini canlandıran ve ilk oyunculuk deneyimini bu filmde yaşayan Batbileg, filmin Berlin prömiyerinde Fatih Akın tarafından ‘yönetilmenin’ nasıl bir his olduğu sorusu üzerine “Fatih Akın’la çalışmak gerçekten eğlenceliydi. Hiç böyle bir yönetmenle çalışabileceğimi tahmin etmezdim. Evet, tanıdığım ilk yönetmen fakat çok pozitif ve genç ruhlu biri. O bir yönetmenden ziyade arkadaş gibi davranıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Fatih Akın’ın “çağdaş bir Huckleberry Finn hikayesi” olarak nitelenen yeni filmi, zengin ve kopuk bir ailede büyüyen 14 yaşındaki Maik ile sınıfa yeni gelen göçmen Tschick’in sıra dışı dostluğunu anlatıyor. Annesi rehabilitasyon merkezine yatırılmış ve babası da iş gezisinde olan Maik yaz tatilini tek başına geçirmek üzereyken, haylaz Tschick çalıntı bir Lada’yla kapıda beliriyor. İki çocuk, çıktıkları plansız programsız bu yolculukta hayatı keşfedecekleri bir macera yaşıyorlar.

Elveda Berlin, Türkiye’de 30 Eylül’de yani önümüzdeki Cuma vizyona girecek.


Leave a Reply