Fatih Akın İdman Yurdu


fatih-akin-oyunculari.jpg

İyi bir yönetmen iyi bir teknik direktör gibidir. Elindeki kadroyu en iyi şekilde kullanmasını bilir…

Böyle bir klişe lafı birisi etmiş mi, bir röportajında gazetecinin şaşkın bakışları arasında sinemayı futbola benzetmiş mi bilemiyoruz. Ancak klişelerden de her zaman uzak durmak gibi bir derdimiz maalesef olmadı. Zaman zaman klişelerin üzerine gitmenin de, onları tekrarlamanın da çok zararı olacağını düşünmüyoruz.

Fatih Akın dosyamızın bu bölümünde futbolun beşiği İngiltere’de çok sık yapılan, ülkemizde de “Bak biz de popüler kültürün çok uzağında değiliz, futbolu da biliriz icabında” demek için köşe yazarlarımızın tekrarlamaya başladığı bir yola gideceğiz. Fatih Akın’ın oyuncularından üslubumuzca bir 11 oluşturmaya çalışacağız. Kısacası “Biz de popüler kültürün çok uzağında değiliz ey bakınız okuru… Futbolu da biliriz icabında!”

KALE

Güven Kıraç: Deneyimli, kötü giden bir sahneyi kurtaracak kadar güven veren, tek kurtarışıyla filmi çeviren bir isim. Duvara Karşı ve küçük bir rol aldığı Yaşamın Kıyısında’da, teknik direktör ona hep yer vermeli dedirtti.

SAVUNMA

Sol Bek:

Tuncel Kurtiz: Harbi sol, harbi bek. Bitmek bilmeyen enerjisiyle ileri geri çalışan, orta yapan, şut çeken, gol atan ve attıran sadece Fatih Akın sinemasının değil, türk sinemasının sol bekinin değişmez ismi. Roberto Carlos’u iki yıl oynatan Fenerbahçe onun oyunu kadar enerjisinden ve kişiliğinden çok şey aldı. Yaşamın Kıyısında’da Tuncel Kurtiz’e kadrosunda yer veren Fatih Akın için de artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak.

Savunmanın Göbeği:

Mehmet Kurtuluş: Fatih Akın sinemasının John Terry’si… Sert, karizmatik, hava toplarına hakim, zaman zaman Kurz und Schmerzlos’ta olduğu gibi ileriye çıkıp gol arayan bir isim. Her yönetmenin takımında görmek isteyeceği bir savunma oyuncusu.

Adam Bousdoukos: Kurz und Schmerzlos ve Soul Kitchen bir yana, Im Juli ve Solino’da bile kısa rollerde yer alan takımın değişmez ve güven veren elemanlarından biri. Oyununa yunan sertliğini ve akılcılığını katmayı da başaran, teknik direktörün takıma gözü kapalı koyacağı isimlerden biri…

Sağ Bek:

İdil Üner: İyi bir takım kurarken ilk önce sağlam ve istikrarlı bir savunma kurmak gerekir. Fatih Akın’ın savunma dörtlüsünü tamamlayan isim İdil Üner… Kendisine verilen her rolü başarıyla yerine getirmeyi başaran Üner, Türk sinemasında diğer kalburüstü yönetmenlerin filmlerinde de daha sık görmek istediğimiz oyuncuların başında geliyor.

ORTA SAHA

Sol Kanat:

Sibel Kekili: Sol kanat oyuncuları sanki takıma ait gibi değilmiş gibi durur. Ancak öyle zamanlarda öyle bir oyun ortaya çıkarırlar ki, unutulmazlar arasına girerler. Fatih Akın’ın Duvara Karşı’da Sibel Kekili’yi rol vermesi bize göre hala kariyerinin en iyi seçimlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Ön Liberolar:

Christiane Paul, Nurgül Yeşilçay: İkisi de Fatih Akın’ın birer filminde başrolü verdiği ve hikayeyi üzerine kurduğu kadın karakterler olarak göze çarpıyorlar. İkisi de görevini başarıyla yerine getirip, önemli filmlerin unutulmaz oyuncuları arasında yer aldılar.

Sağ Kanat:

Baki Davrak: Yaşamın Kıyısında’nın başarısına doğrudan etki eden performansıyla ilk 11’e koymamız gereken isimler arasında yer aldı.

FORVET

Forvet Arkası Orta Saha:

Birol Ünel: Fatih Akın sinemasının Alex’i… Onsuz bir film düşünmek zor. Filmin iki karesinde gözükse bile etkisini hissettiren, skoru değiştiren bir isim, takımın 10 numarası. Duvara Karşı’daki gibi filmi alıp sürüklediğinde uzun yıllar unutulmayacak performanslar ortaya koyuyor.

Golcü (Pivot Santrafor)

Moritz Bleibtreu: Takımın giderek türkleşen ve içimizden biri haline gelen alman golcüsü… Teknik Direktörü Fatih Akın’ın yüzünü hiç kara çıkartmadı… Severek izliyoruz, top her ona geldiğinde gol bekliyoruz.

YEDEK BANKI

Fatih Akın’ın filmlerinde oynamak isteyen oyuncuların çokluğu güçlü bir yedek bankı oluşturuyor. Hannah Schygulla, Solino’daki oyunuyla Barnaby Metschurat, Yaşamın Kıyısında’daki üstün performansıyla Patrycia Ziolkowska, Fatih Akın’ın bizzat kendisi, Cem Akın, küçük ama etkili rollerde gördüğümüz Tim Seyfi, Yelda Reynaud ve ismini unuttuğumuz 10larca oyuncu Fatih Akın’ın çok iyi oyuncu seçtiğini gösteren isimler.

Kırık not verebileceğimiz ender isimler Duvara Karşı’daki oturmamış rolüyle Meltem Cumbul ve Yaşamın Kıyısında’da belki de rolü gereği biraz gerçekdışı bir şekilde sırıtan Nejat İşler olabilir ancak…


One response to “Fatih Akın İdman Yurdu”

Leave a Reply