Fellini, Ölümden Sonra Yaşam, Çekilemeyen En Büyük Film ve Manara

Fellini, Ölümden Sonra Yaşam, Çekilemeyen En Büyük Film ve Manara

Bahsi geçen Fellini ve onun bitiremediği son filmi olunca etrafında binlerce efsane dolaşması normal… Aslında hikaye o kadar karışık ki, düz yazıya dökmekte zorlandık… Bu yüzden “Il Viaggio di G. Mastorna, Detto Fernet”nin öyküsünü başlıklar halinde aktaralım dedik.

SENARYO
Fellini “Il viaggio di G. Mastorna, detto Fernet” isimli senaryoyu Brunello Rondi ve Dino Buzzati ile 1965 yılında tamamladı ve öldüğü 1993’e kadar hep bu filmi çekmeye çalıştı.
Filmin senaryosu, öldüğünü fark etmeyen bir adamın öteki dünyadaki yolculuğunu anlatıyordu. Çizdiği eskizler ve kafasında planladığı sahneler, Fellini’nin hayal gücünün en üst düzeyde çalıştığı anlara denk gelmiş gibiydi.

SİNOPSİS

Kahramanımız yaylı çalgılar virtözü Mastorna, bir konserini tamamladıktan sonra uçağa biner. Uçak acil bir iniş yapmak zorunda kalır ve Köln Katedrali’nin bahçesine “konar”. Mastorna çevresinde küçük gariplikler sezse de uçaktan inerek otele yerleşir. Odasında hazırlanırken TV yayınındaki anlamadığı almanca haberlerin “Uçağın düştüğünü ve kimsenin kurtulamadığını” aktardığını duyarız. Senaryo bir göbek dansçısının sahnede doğum yapması gibi fellinesk “öbür dünya” tasvirleriyle devam eder. Mastorna, öbür dünyadaki bu küçük farklılıkları anlayamaz ve yaşamını sürdürmeye çalışır.

OYUNCULAR
Fellini’nin Mastorna rolü için düşündüğü isim (şaşırtıcı olmayacak bir şekilde) Marcello Mastroianni’ydi. Fellini, hayatının çeşitli dönemlerinde Mastroianni ile filmi tartıştı, deneme çekimleri yaptı.

HAZIRLIKLAR
Mastorna’nın hazırlıkları ve dekorları büyük ölçüde tamamlandı, ilk deneme çekimleri yapıldı. Ancak film deneme çekimlerinden öteye gidemeyince Cinecitta stüdyolarında inşa edilen dekorlar yıllarca boş kaldı. Filmin hazırlıklarından geriye “Fellini: Bir Yönetmenin Not Defteri” isimli belgeselde de izlediğimiz çekimler kaldı.

EFSANE
Fellini bir türlü çekemediği filmi “Hayatamın en büyük laneti” olarak adlandırıyordu. Efsaneye göre bir falcı kendisine film için “Bu filmi çekmek, hayatta yaptığın son şey olacak” demişti.

VE MILO MANARA
Filmi çekmek için 30 yıla varan bir uğraş sergileyen Fellini sonunda pes etti ve hikayeyi yakın dostu efsanevi çizer Milo Manara’ya çizmesi için teslim etti. Manara, senaryonun ilk bölümünü çizgi romana aktardı ve yayınladılar. (Çizgi romandan sayfaları en altta görebilirsiniz) Ortaya çıkan eser bir film değildi belki ama falcının da dediği gibi “Il viaggio di G. Mastorna, detto Fernet” Fellini’nin yayınladığı son eser oldu.

BELGESEL
Daha önce kısa filmleriyle ve belgeselleriyle tanıdığımız Chelsea McMullan “Deragliamenti” isimli filminde Mastorna’nın çekilemeyen filmini inceledi. 11 dakikalık kısa filmin fragmanını izlediğinizde bile çekilemediği halde sinema tarihine geçen film ve çevresinde gelişen olayların büyüsüne kapılıyorsunuz.








Leave a Reply