Fellini’nin Hayatı Perdeye Taşınıyor


Martin Scorsese’nin Hugo’sundan sonra yönetmenlerin hayatlarının beyazperdeye taşınmaları furya haline gelmeye başladı. Hollywood şu sıralar en büyük yönetmenlerden Alfred Hitchcock’un hayatının bir bölümünü perdeye taşıyor. “Hitchcock” adını alan filmde ustanın Psycho filmini çekme süreci anlatılacak.

Bugün çıkan bir haberde de büyük yönetmenlerden Federico Fellini’nin hayatı da perdeye taşınacağı belirtildi. “8 1/2”, “Amarcord”, “Nights of Cabiria” gibi çok sağlam filmlere imzasını atan Fellini’yi “Elite Squad”la dikkatleri çeken Wagner Moura canlandıracak. “Fellini Black and White” adlı filmde Moura’ya Peter Dinklage, usta aktör William H. Macy ve Terrence Howard eşlik edecekler. Filmde Howard bir caz müzisyenini, Macy Fellini’nin peşindeki bir gazeteciyi, Dinklage ise bir aşığı kotaracak.

Filmin yönetmenliğini “Homeland”in yürütücü yapımcısı Henry Bromwell üstlenecek. Filmin senaryosu da Bromwell’a ait… “Fellini Black and White”, Fellini’nin Oscar töreni için ilk kez Amerika’ya gidişini, Amerika’dan döndükten sonra “8 1/2” ve “La Dolce Vita” adlı filmlerini kotarışını merkeze alacak. Çekimlerin ne zaman başlayacağı biliniyor.


Leave a Reply