Ferzan Özpetek’ten Mine Vaganti

mine-vaganti-5.JPG

Çekim aşamalarını uzun süredir takip ettiğimiz Ferzan Özpetek’in yeni filmi Mine Vaganti (türkçeye Serseri Mayınlar olarak çevirmek mümkün) artık son aşamalarına gelmiş durumda. 12 martta İtalya’da, 19 martta da Türkiye’de gösterime girecek olan filmde Özpetek bu kez geniş bir italyan ailesinin özeline girecek.

Çizme biçimli İtalya’nın topuk kısmı olarak niteleyebileceğimiz Puglia bölgesindeki Salento’daki çekimlerini tamamlayan Özpetek, anne-baba, üç kardeş, büyükanne ve teyzelerden oluşan geniş bir ailenin öyküsünü izleyicileriyle paylaşacak. Makarna üreticisi aile Akdeniz ve Akdeniz’e ait yemek kültürünün tam ortasındaki yaşamlarını Özpetek sayesinde bizlerle paylaşacak.

Mine Vaganti Fragman

Özpetek’in senaryosunu Ivan Cotreono ile birlikte yazdığı Film geniş bir aileden bahsettiği için oyuncu kadrosu da oldukça geniş. Riccardo Scamarcio, Nicole Grimaudo’nun başrolleri oynadığı filmde Alessandro Preziosi, Ennio Fantastichini, Lunetta Savino, Luciana Elena Sofia Ricci, Ilaria Occhini, Bianca Nappi gibi İtalya’nın kalburüstü oyuncuları rol alıyor. Filmin Berlinale 2010’da yarışma dışı olarak gösterileceği de geçtiğimiz hafta içinde açıklandı.

mine-vaganti-6.JPG

Özpetek çekim aşamasında yaptığı bir çok açıklamada güzel, neşeli ve rahat bir film çekmek istediğini belirtmişti. Bu yüzden uzun yıllar boyunca tatillerini Puglia bölgesiyle ilgili konuşan Özpetek “Roma ve İstanbul’dan sonra kendimi evimde hissettiğim yegane yer” cümlelerini kullanmış.

Ferzan Özpetek ile ilgili önemli bir ayrıntı ise bu filmin tüm çekim süreci boyunca söyledikleri. Özpetek “Sekiz filmden sonra artık Türkiye’de ve türk oyuncularla bir film yapma zamanı geldi. 2010 eylülünde bu film için çalışmalara başlıyorum” sözleriyle önemli bir müjde de vermiş oldu.

mine-vaganti-7.JPG

mine-vaganti-2.JPG

mine-vaganti-1.JPG

Yorumlar

“Ferzan Özpetek’ten Mine Vaganti” için 3 cevap

  1. Onur Ertuğrul avatarı

    son birkaç filmdir yapamadığını sanki bu filmle yapacak Özpetek.

  2. Loose Cannons/ Mine vaganti

    […] Bakiniz […]

  3. 26 Mart: Gösterime Giren 6 Film : BAKINIZ | Film ve Dizi Incelemeleri

    […] Yöneten: Ferzan Özpetek Yazan: Ivan Cotroneo, Ferzan Özpetek Oynayanlar: Riccardo Scamarcio, Nicole Grimaudo, Nicole Grimaudo, Lunetta Savino, Ennio Fantastichini, Elena Sofia Ricci Kopya Sayısı: 26 Ijon Tichy’nin 15 ocak tarihinde yazmış olduğu öninceleme için bakınız. […]

Bir cevap yazın