Kategoriler
haber

Filistin-İsrail Meselesi Hollywood’a Sıçradı

İsrail ateşkes ilan edildiğinde de Filistin’i vurmakla meşgul. Filistinlilerse “The Pianist”in kahramanına taş çıkaracak şekilde hayatta kalma savaşı vermekteler.

Biliyorsunuz; İsrail ateşkes ilan edildiğinde de Filistin’i vurmakla meşgul. Filistinlilerse “The Pianist”in kahramanına taş çıkaracak şekilde hayatta kalma savaşı vermekteler. Gazze’de yaşayan Filistinlilerden 1500’den fazlası bir aya ulaşmak üzere olan saldırılarda hayatlarını kaybetti. İsrail’in Filistin’i haksızca, hukuksuzca ve adice vurması sadece bizim (biz derken diktatörün emriyle kalkan, diğer emriyle oturan Rabiacıları kastetmiyoruz tabii ki) değil; Hollywood’ta çalışan, yaşayan ünlülerin de tepkisini çekiyor. Bunu da biliyorsunuz; Javier Bardem, eşi Penelope Cruz ve dostu Pedro Almodovar ile birlikte kaleme aldığı mektupta İsrail’in saldırılarını, saldırılara sesini çıkartmayan, bundan istifade edip silah ticareti yapan Avrupa’yı ve Birleşmiş Milletler’i kınıyordu. Tabii Bardem hemen en basit yol olan “anti-semitist” yaftasıyla saldırılara uğramaya başladı. Bunun üzerine yazdığı ikinci yazıda anti-semitist olmadığını belirtmiş, Filistin için barışı ve ateşkesi tekrar dillendirmişti. Anti-semitizmle alakası olmayan Bardem sırf bu vahşi saldırıları kınadı diye anti-semitist ilan edilmişti.
gaza1
Derken Hollywood kamplaşmaya başladı. Kimileri Filistin lehine tweet atmaya, kimileri suskun kalmaya, kimileri de gene en basit yolla, “İsrail kendisini teröristlere karşı savunamayacak mı yani?” ile İsrail’i desteklemeye başladı. Atılan tweet’lerin bazılarının İsrail’in tehditleri ve/veya tepkileri yüzünden kaldırıldığını da belirtmek gerek (mesela Rihanna’nın ve NBA yıldızı Dwight Howard’ın “Free Palestine” tweet’leri kısa süre sonra kendileri tarafından silindi). Selena Gomez’in Instagram’daki gönderisini ise tepkilere rağmen kaldırmadığını belirtmek gerek. Neyse sonuçta herkes Bardem kadar cesur olup sözünün arkasında kalamıyor ne yazık ki! Ailesi İsrail’de, kendisi ABD’de yaşayan İsrailli Ken Solomon’ın sözlerine kulak kabartalım: “Rihanna’ya olan saygımla söylemek isterim ki İsrail konusunu araştırmadan İsrail hakkında konuşmamalı!” Tabii bilgilenmeden fikir sahibi olmak iyi değil. Ama göz var, nizam var. Bir tarafta 1300 ölü, 8000’den fazla yaralı; diğer tarafta 50 ölü. Özetle kimileri de Ken gibi insanların sosyal medyada olsun, başka mecralarda olsun bu konu hakkında konuşmalarını engellemeye (tehditle, şantajla, parayla vs) çalışıyorlar.
voight-4
Jon Voight ile devam edelim. Usta aktör Jon Voight dün yayınlanan yazısında klişe şekilde söylersek açmış ağzını, yummuş gözünü ve Bardem-Cruz çiftine ateş püskürtmüş. Saçma sapan ve şaşırtıcı olmayacak şekilde cahilce kaleme alınan yazıda çifti kendilerini ünlendiren ve zenginleştiren ABD’ye (İsrail’in müttefikine) ihanet ettikleri ile suçlayıp, “İsrail halkını seviyoruz,” demelerine ve anti-semitist olmamalarına rağmen çiftin İsrail halkından anti-semitistlikten ötürü özür dilemeleri gerektiğini, yazdıkları mektupların cahilce olduğunu, Orta Doğu’nun tek demokratik devletini savunmaları gerektiğini belirtmiş. Epey yanlı olan bu yazıda Voight’un cahilliği de bir hayli sırıtıyor.

Filistin’deki katliamların Hollywood’taki yankıları bu şekilde.

Kaynakça:

Jon Voight’un yazısının Türkçesi: http://www.diken.com.tr/vitrin/angelina-jolienin-babasindan-penelope-cruz-ve-javier-bardeme-gazze-tepkisi-cahiller/

Yazının İngilizcesi: http://www.hollywoodreporter.com/news/jon-voight-pens-letter-ignorant-723007

Bir cevap yazın