Film Ekimi 2011: Ustalardan Olağan Filmler


Filmekimi seçkisinde her yıl olduğu gibi bu yıl da usta yönetmenlerin filmleri var. Filmlerin hemen hemen hepsi (Gus van Sant’ın Restless’ı dışında) yönetmenleri tanımak ve tarzlarını anlamak isteyen yeni sinemaseverler için çok uygun. Ancak filmlerin hiçbiri bu usta isimlerin sinema yaşamlarındaki zirve noktaları değil. (Listeyi eksik bulmanız mümkün ama bazı ustaların filmlerine ayrı seçkilerde yer verdik.

LE GAMIN AU VÉLO

Yönetmenler: Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne
Oyuncular: Cécile De France, Thomas Doret, Jérémie Renier, Fabrizio Rongione, Egon Di Mateo

Bakınız’ın Notu: Aldığı tüm ödüllere rağmen herkes Dardenne kardeşlerden devamlı başyapıt beklediği için küçük bir hayal kırıklığı yarattı. Yine de her sahnesi ölçülü, iyi bir filmin tüm özelliklerini barındıran, yıl sonunda hemen herkesin yılın ilk 10 filmi listesine girecek bir yapım.
Festival Rehberi’nden Konusu: Babası artık onu istemediğini söyleyince 11 yaşındaki Cyril, yetimhanede bir başına kalıverir. Öfkesi ve umutsuzluğu artınca tesadüfen tanıştığı mahalle kuaförü Samantha’dan koruyucu annesi olmasını ister. Banliyöde aile yaşamına alışmaya çalışırken, Cyril’in başı, genç bir torbacı yüzünden derde girer. Kötü arkadaşlar ve ilgisiz bir babayla büyümek Cyril’in hayatını rayına sokmasını zorlaştıracaktır.

A DANGEROUS METHOD

Yönetmen: David Cronenberg
Oyuncular: Viggo Mortensen, Keira Knightley, Michael Fassbender, Vincent Cassel, Sarah Gadon, André Hennicke

Bakınız’ın Notu: Oyuncu kadrosu bir yana sadece Cronenberg’in varlığı bile filmi yılın en merakla beklenen yapımı haline getirmişti. Festivallerdeki gösterimlerde eleştirmenlerden geçer not aldı ancak Cronenberg’ten daha iyisini bekleyenler de çoktu. Filmin tiyatro uyarlaması olduğu için Cronenberg’in kendi tarzını yansıtırken zorlandığı gözlendi.
Festival Rehberi’nden Konusu: A Dangerous Method, psikolojinin iki büyük öncüsü Carl Jung ve Sigmund Freud arasındaki dostluğun nasıl bozulduğunu anlatıyor. 1904 yılındayız. Akli dengesi bozuk olan Sabina Spielrein adında bir Rus kadın, tedavi olması için Carl Jung’a teslim edilir. Burghölzli Akıl Hastanesi’nde, hocası Sigmund Freud ile birlikte çalışmakta olan Jung, bu hastasıyla yakınlaşmaya başlar. Ancak bu durum meşhur usta ile yükselmekte olan genç çırağının arasının açılmasına neden olacaktır.

CONTAGION

Yönetmen: Steven Soderbergh
Oyuncular: Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Bryan Cranston, Jennifer Ehle, Sanaa Lathan

Bakınız’ın Notu: Mükemmel oyuncu kadrosuyla, iyi işlenmiş senaryosuyla yılın mutlaka izlenmesi gereken filmlerinden biri… Ancak bu bölümdeki diğer filmler gibi Soderbergh’in zirve noktalarından biri değil. Artık son filmlerini çektiğini açıklayan Soderbergh’ten başyapıtlar bekliyoruz.
Festival Rehberi’nden Konusu: Kimseyle konuşma! Kimseye dokunma! Nefes alma! Salgın, bir virüs salgınını engellemek amacıyla zamana karşı yarışan, farklı ülkelerden bir grup doktorun mücadelesini anlatıyor. Önü alınmayan küresel bir felaket hızla ilerledikçe, dünyanın dört bir yanında tıp uzmanları hem bir tedavi bulmaya çalışmakta hem de ölümcül virüsten de hızlı yayılan paniği durdurmak için çabalamaktadır. Bu sırada salgın yüzünden temellerinden sarsılan toplumsal düzende insanlar da hayatta kalma mücadelesi vermektedir.

RESTLESS

Yönetmen: Gus Van Sant
Oyuncular: Henry Hopper, Mia Wasikowska, Ryo Kase, Schuyler Fisk, Jane Adams

Bakınız’ın Notu: Gus van Sant’ın yeni filmi biraz fazla hollywoodvari bulundu. Birçok eleştirmen “Son dönemde birçok örneğine rastladığımız klasik romantik dramlardan bir farkı yok” cümlelerini tekrarladı. Kısacası her zaman farklı filmler beklediğimiz van Sant bu filmiyle hayal kırıklığı yarattı.
Festival Rehberi’nden Konusu: Film, ölümcül bir hastalığa yakalanan genç bir kız ile kendi kendinden kaçan genç bir adamın aşk öyküsünü konu ediyor. Bir cenazede karşılaşan Annabel ve Enoch, birbirlerinin yaşamlarında ortak noktalar bulurlar ve ilişkileri böyle ilerler.


Leave a Reply