Filmekimi 2011: Amerikan Bağımsızları


Filmekimi’nde geçtiğimiz yıl Sundance gösterilen ve beğenilen birçok filmi izleme şansı bulacağız. Bu konudaki tek şikayetimiz seçkinin daha geniş tutulmaması. Bu yıl Sundance’te belgesel ve yabancı film bölümleri de iyi filmler barındırıyordu.

MARGIN CALL

Yönetmen: J.C. Chandor
Oyuncular: Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons, Zachary Quinto, Simon Baker, Penn Badgley, Mary McDonnell, Demi Moore, Stanley Tucci

Bakınız’ın Notu: Film, iyi oyuncuları ve ilk filminde iyi iş çıkaran J.C. Chandor’ın yönetmenliği ile takdir topladı. Filmin aldığı tek eleştiri Wall Street konusunda yeterince sert davranmadığı yönünde oldu.
Festival Rehberi’nden Filmin Konusu: Müthiş oyuncu kadrosuyla dikkat çeken bu bağımsız yapım, 2008’de ABD’de patlayan finans krizinin Wall Street’te, Lehmann Brothers’ı andıran bir yatırım bankasındakileri nasıl etkilediğini 24 saatlik bir zaman diliminde anlatıyor. Bankanın üst düzey yöneticileri işten çıkarmalarla günü kurtarmaya çalışırken ahlaki çıkmazlara düşüyorlar.

TYRANNOSAUR

Yönetmen: Paddy Considine
Oyuncular: Peter Mullan, Olivia Colman, Eddie Marsan

Bakınız’ın Notu: Paddy Considine kamera arkasına geçmek istediğinin sinyallerini tüm oyunculuk yaşamı boyunca vermişti. Bu isteğinin boşuna olmadığını kanıtlayan bir filmle karşımıza çıktı. Filmle ilgili tek uyarımız hassas bir döneminizdeyseniz yanından bile uğramamanız olacaktır. Yaraya tuz basan tipte bir yapım…
Festival Rehberi’nden Filmin Konusu: Karısının ölümüyle acılara boğulan, şiddet ve öfkeyle kendini yiyip bitiren Joseph’ın öyküsünü, insanın içini paralayan bir aşk öyküsünü anlatıyor. Acı, soğuk, karanlık dünyasından kurtulmak isteyen Joseph, umutsuzluk içinde debelenirken, dini bir yardım kuruluşunda çalışan Hannah ile tanışarak onun sayesinde pişmanlığını dile getirme fırsatı bulur. Hannah’nın dayakçı kocasına rağmen aralarındaki yakınlık artar, ama bu beraberlik ancak yıkım getirecektir.

BEGINNERS

Yönetmen: Mike Mills
Oyuncular: Ewan McGregor, Christopher Plummer, Mélanie Laurent, Goran Visnjic

Bakınız’ın Notu: Geçtiğimiz yılın en çok tartışılan ve beğenilen filmlerinden biri… Özellikle Christopher Plummer’ın oyunu için mutlaka izlenmeli…
Festival Rehberinden Filmin Konusu: Kırkına yaklaşan Oliver, babasının ölümünü kabullenmeye çalışmaktadır. Bu sırada birçok anı gelir aklına: Çocukluğu, annesinin ölümü, babasının 75 yaşında eşcinsel olduğunu açıklayıp sessiz, duygusal birinden canlı, hareketli, iyimser bir adama dönüşmesi?

MARTHA MARCY MAY MARLENE

Yönetmen: Sean Durkin
Oyuncular: John Hawkes, Elizabeth Olsen, Hugh Dancy, Sarah Paulson, Brady Corbet

Bakınız’ın Notu: Yılın en karanlık filmlerinden biri… Özellikle Olsen ikizlerinin üçüncü ve bağımsız filmlerde oynayan pek bilinmeyen kardeşi Elizabeth Olsen’in oyunu için izlenmeli.
Festival Rehberi’nden Filmin Konusu: Bulaştığı tarikattan ve karizmatik tarikat liderinden kurtulmak için çabalarken hayatı alt üst olan Martha, pek sık görüşmediği ablası Lucy’den yardım ister. Yine de, aslında neler yaptığını ablasına açıkça söylemek istemez. Tatsız anıları canlandıkça eski tarikatının onu takip ettiği hissine kapılır, ancak bu yüzden de gerçeklikle bağını kaybetmeye başlar.

ANOTHER HAPPY DAY

Yönetmen: Sam Levinson
Oyuncular:  Ellen Barkin, Ezra Miller, Kate Bosworth, Demi Moore, Thomas Haden Church, George Kennedy, Ellen Burstyn, Michael Nardelli, Daniel Yelsky

Bakınız’ın Notu: Yılın izlenmesi gereken filmlerinden biri ancak Filekimi’nde izlemeseniz de olur. Diğer amerikan bağımsızlarının aksine büyük bir olasılıkla DVD’ye gelecektir.

Festival Rehberi’nden Filmin Konusu: Mizah öğeleri taşıyan bu dramda kalp sızısı, bozuk aileler ve duygusallık birleşerek kaçınılmaz bir şekilde trajik sona doğru ilerliyor. Filmin odağındaysa, Ellen Barkin’in canlandırdığı Lynn var. Hem problemli hem asabi Lynn en büyük oğlunun düğünü için, onu canından bezdiren çocuklarıyla birlikte şiddete meyilli eski kocasının yanına gitmek zorunda kalır. Düğünün yapılacağı haftasonunda en derin ailevi nefretler ortaya çıkacak, kavgalar patlayacak, zalimle mazlum birbirine karışacaktır.


Leave a Reply