Filmekimi 2011: Politik ve Sosyolojik Bakış Açıları


Filmekimi 2011’de sayıları az olsa da, beynimizin politik ve sosyolojik bölümlerini kaşıyan filmler de var. Özellikle Nadine Labaki’nin savaşa kadın gözüyle bakan “Et Maintenant, On Va Ou”sunu kaçırmamazını öneriyoruz.

ET MAINTENANT, ON VA OÙ?

Yönetmen: Nadine Labaki
Oyuncular: Kevin Abboud, Nadine Labaki, Yvonne Maalouf, Claude Baz Moussawbaa, Julian Farhat, Ali Haidar, Leyla Hakim

Bakınız’ın Notu: Tüm festivallerden ödülle dönmese de gösterimlerinde ayakta alkışlanan, Ortadoğu’nun kaderi haline gelen savaşa farklı bir bakış açısı getiren “Et Maintenant, On Va Ou”, festivalin kaçırılmaması gereken filmlerinden biri… Labaki, Caramel’in ardından çıtayı çok yükseltmiş. Böyle giderse 4-5 film sonra dünyanın önemli yönetmenlerinin arasında ortadoğu’dan çıkmış kadın bir yönetmenin ismini sayma mutluluğunu yaşayacağız.
Festival Rehberinden Filmin Konusu: Nadine Labaki, senaryosunu yazdığı, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenip rol aldığı son filminde dinsel çatışmaları ve savaşın anlamsızlığını kadınların kıvrak zekâsı üzerinden eleştiriyor. Film Lübnan’da hiçliğin ortasındaki küçük bir köyde geçiyor. Savaşın ardından yaralarını sarmaya çabalayan köylüler Müslümanı, Hıristiyanı huzur içinde, omuz omuza birlikteliklerini sürdürmekteler. Ne var ki, dini çatışma haberleri, zaten hassas olan dengeleri bozmak üzeredir. Şiddet girdabına kapılmamaları için erkeklere hâkim olma görevini, ne pahasına olursa olsun, yine kadınlar üstlenecektir.

ALMANYA-WILLKOMMEN IN DEUTSCHLAND

Yönetmen: Yasemin Şamdereli
Oyuncular: Vedat Erincin, Fahri Yardım, Aylin Tezel, Lilay Huser, Demet Gül, Denis Moschitto, Rafael Koussouris

Bakınız’ın Notu: Yasemin Şamdereli’nin filmi, göçün tüm etkilerini farklı bir şekilde ele almış. Film, sosyolojik bir incelemenin üzerine oturtulmasa da çok iyi yazılmış senaryosuyla toplumsal çıkarımlara olanak sağlıyor.
Festival Rehberi’nden Filmin Konusu: Almanya 10 Eylül 1964’te bir milyonuncu “misafir işçi”yi topraklarına kabul etti. Bu filmde anlatılan, Hüseyin Yılmaz’ın, yani bir milyon birinci işçinin öyküsüdür. Almanya’ya göç ettikten yıllar sonra ailesini de bu ülkeye getiren Hüseyin, temelli dönmek üzere Türkiye’de bir ev alır. Böylece anılar, tartışmalar ve barışmalarla dolu bir yolculuğa çıkarlar, tabii ki bu yolculukta beklenmedik olaylar gerçekleşecektir. Aile hem zor hem de iyidir. İlk kez gösterildiği Berlin Film Festivali’nde çok beğenilen Almanya’ya Hoşgeldiniz, Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 50. yılında bu ülkedeki Türklerin macerasını iyimser ve neşeli bir yaklaşımla ele alıyor.

THE DEVIL’S DOUBLE

Yönetmen: Lee Tamahori
Oyuncular: Dominic Cooper, Ludivine Sagnier, Mimoun Oaissa, Raad Rawi, Philip Quast, Khalid Laith, Dar Salim, Nasser Memarzia

Bakınız’ın Notu: Film ilginç bir konuyu biraz fazla Hollywood tarzında ele almış. sinema yazarları, yönetmeni elinde olanak verken, karakterlere derinlik katmadığı ve daha çok kurgu oyunları ve efektlere ağırlık verdiği için eleştirdi. Sonuç olarak güçlü bir politik-dram ortaya çıkarma fırsatı da kaçmış oldu.
Festival Rehberi’nden Filmin Konusu: Şeytanın İkizi, Irak ordusunda subay Latif Yahya ile Kara Prens lakaplı Uday Hüseyin’in ilişkisini mercek altına alıyor. Uday Hüseyin, yani Saddam Hüseyin’in oğlu, kadınları dövmesiyle, insanları olur olmaz işkence edip öldürmesiyle meşhur, ahlaksız, yoz, hukuk tanımaz bir despot… Latif Yahya, bir gün alelacele Saddam’ın sarayına çağrılır. Yerine getirmesi imkânsız bir görev yüklenir omuzlarına: Ya Uday’ın dublörü olacaktır ya da bütün ailesi öldürülecektir. Sınırsız güç, hızlı arabalar, safahat, kan, yalan ve uyuşturucuyla dolu bi dünyada Latif, hem kendisi hem de ailesi için ölüm-kalım mücadelesi verecektir.

DIAS DE GRACIA

Yönetmen: Everardo Gout
Oyuncular: Tenoch Huerta, Kristian Ferrer, Dolores Heredia, Carlos Bardem, Eilen Yanez, Mario Zaragoza, José Sefami

Bakınız’ın Notu: Bu yıl Güney Amerika’dan çıkan en iyi 5 filmden biri olarak gösteriliyor. Tabi izlemek isteyenlerin latin amerika ve Meksika’nın sert tarzına alışık olmaları gerekiyor. Meksika’nın son yıllardaki uyuşturucu çeteleri ve polis arasındaki çatışmalarla geldiği hali görmek için önemli bir fırsat.
Festival Rehberi’nden Filmin Konusu: Dört yılda bir yapılan Dünya Futbol Kupası’nı bir ay boyunca suçlular ve polisler dahil herkes takip eder. Tıpkı kahramanlarımız gibi: İdealist polis Lupe çok iyi bir adamdır. Acımasız bir çete, fidye için bir işadamını kaçırmıştır. Rehinenin karısı Susana bu olay sayesinde ayaklarını yere daha sağlam basacaktır.


Leave a Reply