Filmler İçin Yeniden Yorumlanan 20 Nefis Şarkı

Orijinal halleri de oldukça iyi olan, fakat filmler için farklı şarkıcılar tarafından yeniden yorumlanan nefis 20 şarkıyı derleyiverdim. (Aslında derleyivermiştim te mayıs ayında. Fakat sonrasında cereyan eden Gezi Direnişi sebebiyle bir toparlayıp, yazıya dökmek kısmet olmamıştı.)

Son dönemde, pek çok kişi gibi benim de en sevdiğim soundtrack The Great Gatsby filmininki oldu. Özellikle Jack White’ın Love is Blindness ve filmin fragmanında kullanılan Filter’ın Happy Together yorumları beni benden aldı. Bu bahaneyle filmler için yapılan pek şahane cover şarkıları hatırlamaya çalıştım ben de.

great gatsby şarkı

Halihazırda güzel olan bir şarkıyı yeniden yorumlamak oldukça riskli. Fakat çıkardığım 20 şarkının yirmisi de orijinalini hatırlatmayan türden sanıyorum. Neden yirmi sorusunun ise makul bir yanıtı yok. Bir yerde de son bulması için yirmincide durmaya karar verdim; o. Yoksa araştırınca gördüm ki, seyretmediğim filmlerde daha ne cevherler var. Ya da seyrettiğim fakat aklımda kalmayan ne şarkı yorumları mevcut. Sonuç olarak ben daha kişisel tuttum listeyi.

Listeyi yapmak konusunda beni tetikleyen The Great Gatsby filmindeki şarkılarla başlayayım. Pek güzel bir U2 parçası olan Love is Blindness (bakınız orijinali) Jack White tarafından bambaşka bir ruh haline sokulmuş ve çıkan sonuç şahane olmuş.

The Great Gatsby Soundtrack: Love is Blindness (Jack White)

Yine aynı filmin fragmanında kullanılan fakat aslen 2009 yapımı The Stepfather için tüm ruhu tersyüz edilmiş bir diğer şarkı ise Happy Together. The Turtles’ın kült şarkısı Happy Together’a (bakınız orijinali) Filter’ın getirdiği acayip yorumu orijinaliyle kıyaslamak yanlış olur. Bambaşka bir şey bu ama yine harika.

The Great Gatsby Soundtrack: Happy Together (Filter)

Arada bir 2009 yapımı şarkı sıkıştırmış olsak da, listeye ters bir kronolojiyle devam edelim. 2011 yapımı, David Fincher imzalı The Girl with the Dragon Tattoo filminin daha fragmanından vuran şarkısı Immigrant Song! Led Zeppelin’in üçüncü albümünün nadide eserlerinden biri olan Immigrant Song (bakınız orijinali) Karen O ve Trent Reznor tarafından hakkıyla yeniden yorumlandı.

The Girl with the Dragon Tattoo Soundtrack: Immigrant Song (Karen O & Trent Reznor)

Eski şarkıların yeni bir ruh haliyle yeniden yorumlanması akımının Sucker Punch’la başladığını sanıyorum. Bu işin seyircide çarpıcı bir etkisi olduğunu farkeden yapımcılar daha pek çok filmde bu yola başvurup eski şarkıları iğdiş ederler. Güzel iğdiş ettikten sonra benim açımdan sorun teşkil etmiyor.

Neyse. Cover yapılmaktan bitap düşmüş Sweet Dreams şarkısını Sucker Punch için yeniden seslendiren Emily Browning’i aynı filmde geçen bir diğer cover şarkısıyla anacağım: The Smiths’in muhteşem şarkısı Asleep (bakınız orijinali)! Listeye koyup koymamakta en çok tereddüt ettiğim cover bu oldu. Zira Emily Browning versiyonu orijinalini aratıyor. Ama yine de şarkı o kadar güzel ki filmde dinlerken de mest olmuş olduğumdan listeye ekledim.

Sucker Punch Soundtrack: Asleep (Emily Browning)

2009 yapımı, Atalay Taşdiken’in yönettiği Mommo: Kız Kardeşim filmini seyrederken kafam allakbullak oluvermişti. Bazı sahnelerin fonunda Erik Satie’nin Gnossienne’i (bakınız orijinali) çalıyordu fakat bambaşka bir havada. Büyük usta Erkan Oğur Gnossienne’e bir takla attırmış ki aman!

Kız Kardeşim: Mommo Soundtrack: Gnossienne No-1 (Erkan Oğur)

Guy Ritchie’nin filmleri de soundtrack bağlamında sektirmeden çok iyi oluyor. 2008 yapımı RocknRolla filminde kullanılan şarkılar da hep şahane işlerdi. Ama büyük blues üstadı Bo Diddley’nin I’m a Man (bakınız orijinali) şarkısına Black Strobe’un getirdiği yoruma özel olarak bitmiştim!

RocknRolla Soundtrack: I’m a Man (Black Strobe)

Bakınız okuyup da Into the Wild seyretmeyen (hatta filmi sevmeyen) yoktur sanıyorum. Sean Penn’in yönettiği filmin kendisi kadar şarkıları da hafsalalarımıza kazınmış; tekrar tekrar dinlenmektedir. Eddie Vedder’ın muhteşem bir iş çıkarttığı soundtrack’te yer alan şarkılardan, Gordon Peterson (namıdiğer Indio) şarkısı Hard Sun da (bakınız orijinali) listeye koymazsak olmazlardan!

Into the Wild Soundtrack: Hard Sun (Eddie Vedder)

Gönül Yarası filmini seyreden herkesin hemen hatırlayacağı şarkı, sanıyorum Aynur Doğan’ın seslendirdiği Dar Hejiroke (Hêjîra Çiya) olacaktır. Daha önceden Koma Azad’ın seslendirdiği, Mardin yöresine ait olan Hêjîra Çiya türküsünü (bakınız orijinali) Aynur Doğan’dan dinlerken herkes gibi ben de dağılmıştım.

Gönül Yarası Soundtrack: Dar Hejiroke (Aynur Doğan)

2004 yapımı pek çok sevdiğimiz Gondry filmi Eternal Sunshine of the Spotless Mind’la neredeyse eşleşmiş durumda olan Everybody’s Gotta Learn Sometimes şarkısını, filmde Beck’in enfes yorumuyla dinlemiştik. Fakat şarkı aslen 1980 yapımı bir The Korgis şarkısı (bakınız orijinali). Orijinali de güzel olsa da Beck versiyonu daha tercih edilir gibi duruyor.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind Soundtrack: Everybody’s Gotta Learn Sometimes (Beck)

Romantik-komedi türünde Hollywood’un çıkardığı iyi işlerden biri olan, Hawaii kafasında 50 First Dates filminden hangi şarkıyı alacağım konusunda yine ikilemde kaldım. Genel olarak reggea havalarının domine ettiği soundtrack neredeyse tamamen bir cover albümü ve hepsi de çok iyi. Fakat ben son kertede, The Cure’un kült şarkısı Lovesong’a (bakınız orijinali) reggea ruhunu üfüren 311 grubunda karar kıldım. Fakat halen Ziggy Marley’in Drive şarkısını mı alsaydım acaba diye de düşünmüyor değilim. Siz onu da dinleyin bari.

50 First Dates Soundtrack: Love song (311)

Böyle bir listede bahsi geçmezse olmaz filmlerden biri de Neredesin Firuze! Ezel Akay’ın popüler Türkiye sinemasında istenirse ve becerilebilirse ne çok şey yapılabileceğini gösterdiği 2004 yapımı filmde yine birbirinden kıymetli yorumlar var. Aslen Fuat Saka’ya ait olan Kara Sevda (bakınız orijinali) şarkısının Özlem Tekin yorumunu ayrı bir sevdiğimden ona yer vereyim dedim.

Neredesin Firuze Soundtrack: Kara Sevda (Özlem Tekin)

Sene 2001 ve Donnie Darko fenomenine geldik. Üzerinden 12 sene geçmiş ama ne umutlar beslediğimiz filmin yönetmeni Richard Kelly hala o kıvamda bir işle çıkamadı maalesef. Neyse, filmin harika kapanış sekansına eşlik eden Mad World şarkısını hatırlayacaksınız. Tears for Fears’ın şarkısına (bakınız orijinali) Gary Jules kadife gibi bir yorum getirerek bambaşka bir şeye dönüştürmüştü.

Donnie Darko Soundtrack: Mad World (Gary Jules)

Vizontele filminin başarısında Kardeş Türküler’in katkısı yadsınamaz. Filmin hikayesinde de özel bir yeri olan Aşık Mahsuni Şerif’in Çeşm-i Siyahım türküsünü (bakınız orijinali) ise bambaşka yorumlamışlardı gerçekten.

Vizontele Soundtrack: Çeşm-i Siyahım (Kardeş Türküler)

Sonradan sonradan pek çok devam filmi çekilen Shrek’in ilkini her şeyiyle çok sevmiştim. Filmde Smash Mouth yorumuyla dinlediğimiz, aslen The Monkees şarkısı I’m a Believer (bakınız orijinali) yine 2001 senesinden aklımda kalmış nefis yorumlardan bir diğeri.

Shrek Soundtrack: I’m a Believer (Smash Mouth)

The Great Gatsby’nin yönetmeni Baz Luhrmann’ın kotardığı müzikal Moulin Rouge!’da The Police’in kült şarkısı Roxanne (bakınız orijinali) ile Mariano Mores’in Tanguera’sıyla (bakınız orijinali) çiftleşerek; Jacek Koman ve Ewan McGregor’un vokalleriyle oluvermişti bir El Tango de Roxanne!

Moulin Rouge! Soundtrack: El Tango de Roxanne (Jacek Koman, Ewan McGregor)

Ve sıra geldi Coen biraderlerin epik filmine: O Brother, Where Art Thou?! Filmin hikayesinin önemli kırılma noktalarından birini teşkil eden; filmdeki karakterleri ülke çapında Soggy Bottom Boys ismiyle meşhur eden Man of Constant Sorrow şarkısı yine pek sevdiklerimizden. Bu eski şarkının ya da amerikan türküsünün bulabildiğim en eski kaydı Emry Arthur’a (bakınız orijinali) ait fakat şarkının mazisi daha da eskilere dayanırmış.

O Brother Where Art Thou? Soundtrack: Man of Constant Sorrow (Soggy Bottom Boys)

Matah bir film olmasa da, 18 yaşında sinemada seyrederken tüyleri diken diken etmiş Michael Bay filmi Armageddon’da, Chantal Kreviazuk’un seslendirdiği John Denver şarkısı Leaving on a Jet Plane (bakınız orijinali) bir gençlik hezeyanı olarak hafsalada canlanıyor.

Armageddon Soundtrack: Leaving on a Jet Plane (Chantal Kreviazuk)

98 yapımı Pleasentville filminde Fiona Apple’ın hakkını vererek yorumladığı The Beatles şarkısı Across the Universe (bakınız orijinali) de hatrısayılır işlerden bir diğeri.

Pleasentville Soundtrack: Across the Universe (Fiona Apple)

Yine 1998 yapımı, efsane bir başka Coen filmi Big Lebowski! Herhangi bir sahnesi diğer bir sahnesinden daha fenomen diyemeyeceğimiz filmde, Lebowski’nin ezeli bowling rakibi Jesus’ın hazırlığına eşlik eden Hotel California şarkısı. The Eagles imzalı “Anılar 9” şarkısı Hotel California (bakınız orijinali), filmde Gypsy Kings tarafından flamenko bir havaya bürünüvermiş. Ne alaka? Neden? Bilemiyoruz. Coenleri bu yüzden de seviyoruz.

Big Lebowski Soundtrack: Hotel California (Gypsy Kings)

Geldik yirminci şarkıya. Listenin son şarkısı olması gereken şarkı bir film için yeniden yorumlanmış değilmiş aslında. Ama ben bu yorumunu ilk olarak Lost Highway filminde keşfetmiştim; meğer 1983te yapılmış. Hatta Lost Highway’in soundtrack listesine baktığımda şarkıyı göremeyince bir şaşırmadım değil. Ama o kadar güzel bir cover ki, tüm aksi yöndeki işaretlere rağmen listede eklemeye karar verdim. Aslen Tim Buckley şarkısı olan Song to the Siren’in (bakınız orijinali) This Mortal Coil yorumu aslından daha iyi gibi.

Lost Highway Soundtrack: Song to the Siren (This Mortal Coil)

Listedeki ufaktefek şımarıklıklar yaptığım doğrudur. Özellikle Song to the Siren şarkısı yazının başlığını bile değilleyen cinsten, kabul. Bugibi sebeplerden ötürü bir de bonus track ekleyerek kapatalım listeyi. Özel filmlerden olan 2000 yapımı High Fidelity’de Jack Black’in müthiş sesiyle (bir beyazi için fazlasıyla iyi hatta) söylediği Marvin Gaye şarkısı Let’s Get It On (bakınız orijinali) ile listeyi +1 olarak kapatmış olalım.

High Fidelity Soundtrack: Let’s Get It On (Jack Black)

Halen listeyi fazla fevri bulanlar varsa diye, bir de pek sevdiğim Almost Famous filminde ekibin Elton John’un muhteşem Tiny Dancer şarkısına eşlik ettiği otobüs sahnesini de ekleyivereyim; tam olsun!

Almost Famous Soundtrack: Tiny Dancer (Elton John ve saz arkadaşları)

– I have to go home.
– You are home.

Yorumlar

Bir yanıt yazın