Flammen og Citronen: Gerçek Noir!

flamme_og_citron_1.jpg

Nazilerin işgali altındaki Danimarka’dayız. Almanya’nın hemen yanıbaşında olduğu için Danimarka faşizme daha kolay adapte olmuş durumda… İşbirlikçilerin sayısı çok fazla… Faşizme karşı savaşanların sayısı az ama yetenekli ve kararlılar!

En çok güvendikleri iki isim: Flammen ve Citronen! Ateş ve Limon lakaplı iki tetikçi, özellikle Nazizmi savunan önde gelen işbirlikçi danimarkalıları teker teker öldürüyor.

Filmin girişinde Citronen’ın iç sesinden yaşananları dinlemeye başlıyoruz. Savaşın tüm karanlığı, öldürdükleri isimler ne kadar kötü niyetli olursa olsun iki tetikçinin vicdan azabına karışıyor. Ateş de, Limon da sert ve soğuk karakterler… Kendilerine verilen emirleri hemen kabul etmeden ciddi bir şekilde mantık süzgecinden geçirmeye çalışıyorlar. Emrin mantıklı olduğuna ikna oldukları anda harekete geçiyorlar ve işlerini hatasız bir şekilde bitiriyorlar.

Tamamıyla gerçek bir hikayeden Ole Christian Madsen tarafından sinemaya uyarlanan, iki danimarkalı halk kahramanının hikayesini anlatan ve İstanbul Film Festivali’nde de izleme şansı bulabileceğiniz “Flammen og Citronen” girişi itibariyle tam bir kahramanlık öyküsü olarak gelişiyor.

Ancak gerçek olaylar ve Ole Christian Madsen’in bu olayları sinemaya aktarması da film ilerledikçe siyaha dönmeye başlıyor. Flammen’ın hayatına giren Ketty Selmer, gerçek bir femme-fatale olarak iki tetikçinin hem davalarına, hem de aralarındaki ilişkiye yaralar açıyor. Art arda hatalar gelmeye başlıyor, ikili bazı cinayetlerde kullanılmaya başladıklarını anlıyorlar. Dahası partizanlar tüm halkı ayaklandırmayı başarırken, milliyetçi kesim tarafından yönlendirilen Flammen ve Citronen devrimin dışında kalıyorlar.

Filmin geri kalanını anlatıp, keyfinizi bozmak istemiyoruz. Ole Christian Madsen’in yönettiği ve özellikle Citronen rolünde izlediğimiz Mads Mikkelsen’in üstün oyunculuğunu izlemek istiyorsanız bu filmi ne yapıp edip edinin. Gerçek olaylara dayanan bir film-noir kolay kolay karşınıza çıkmaz.

Önemli Not: Filmi festivalde izlemek istiyorsanız ve filmi İKSV’nin internet sitesine bakarak seçtiyseniz, önemli bir tashihle karşı karşıyasınız demektir. Festival programında Flammen & Citroen olarak geçen filmin gerçek ismi Flammen & Citronen. Onun için filmi izlemeyi başladığınızda Citroen marka bir otomobil aramaya başlamayın sakın.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın