Fragman Analizi: Equals (Drake Doremus)

-“Equals”, Drake Doremus’ın romantizmle ilgili üçlemesinin sonuncu filmi. Doremus, “Like Crazy”de geçmişte yaşanmış bir âşkı, “Breathe In”de ise günümüzde yaşanan bir âşkı anlatmıştı. Sıra gelecekte. “Equals”ta distopik bir geleceği fon alıp bir âşkı anlatıyor.

-“Equals”ın konusu şöyle: Distopik bir gelecekte duygular yasaklanmıştır. İki genç birbirlerine âşık olurlar, olaylar gelişir. Konusu Christian Bale’li “Equilibrium”ı ve George Lucas’ın “THX 1138” filmini akla getiriyor. “Equilibrium”da da her türlü duygu (aşk, nefret, kızgınlık, sevgi, üzüntü vs) yasaklanır, Bale hissetmeye başlayınca sistemin hedefi olur. Bu film, “Equilibrium”dan farklı olarak aksiyona değil, romantizme ağırlık veriyor.

-Doremus’ın filmi geçen yıl festivallerde gösterildikten sonra pek de iyi eleştiriler alamamıştı. Fragman filmin konu ve tür olarak olmasa da görsellik açısından etkileyici bir film olduğunu düşündürtüyor.

-Filmin başrollerinde Nicholas Hoult ve Kristen Stewart yer alıyorlar. Onlara Jackie Weaver, Bel Powley ve “Breathe In”den Guy Pearce eşlik ettiler. Stewart’ın rolünün önce Jennifer Lawrence’la (“Like Crazy”de oynamıştı) teklif edildiğini ama aktrisin rolle bütünleşemeyince teklifi reddettiğini de belirtelim.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: