Fragman Analizi: Jackie (Pablo Larrain)

Geçtiğimiz hafta yayınlanan ve Pablo Larrain’in Neruda ile birlikte iki biofilminden biri olacak Jackie’nin fragmanını yorumladık.

Can Rende: Teaserı beğendiğimi söyleyemem ama halen ilk heyecanla filmi bekliyorum. Gelen eleştiriler epey olumlu. Hem Portman’ın performansı, hem de Larrain’in filmini diğer biofilmlerden nasıl farklılaştırdığını merak ettiğim için bekliyorum bu filmi. Denilenlere göre sıradan, her yıl karşımıza çıkan biofilmlerden değilmiş. Lerrain’in arka arkaya çektiği iki biofilm, Neruda ve Jackie’yle başarısını devam ettirmesi sevindirici.

Barış Toker: Son zamanlarda izlediğim en iyi fragman!
Fragmanda çok fazla ayrıntı olmamasına rağmen filmin kimliğini gösteriyor sanki; rengini, dokusunu, şahsiyetini… Sanki Terence Malick dokunuşu var bu filmde.
Kendine has bir sinema gözü olan bir yönetmen Larrain. İlk defa ingilizce film çekiyor. Filmin yurtdışı eleştirileri oldukça olumlu. Her yıl onlarca bio izliyoruz. Bİr çoğu sıradan ve tekdüze, kurgusallaştırılmış belgesel tadında. Bu tip bio filmleri ne yazık ki tatmin etmiyor. Ama Jackie’de bundan çok daha fazlası var gibi.
Benim gibi Kennedy suikastine takıntılı birisi tarafından bile olayın kahramanlarından Jackie Kennedy gereken ilgi ve alakayı hiçbir zaman görmemiştir. Olaya yazılı olarak da görsel olarak da hep siyasi mesele olarak bakılmıştır ama tabi ki madalyonun diğer yüzü olan Jackie Kennedy vardır ki bu film bunu bütün dünyaya hatırlatacak gibi duruyor. Beklentim oldukça yüksek.
Portman’ın ikinci oscarı da şimdiden hayırlı olsun diyorum.

Haktan Kaan İçel: Görünen köy kılavuz istemez Jackie bu yılın ödül sezonuna adını yazdırdı bile. Muhtemelen Oscar’da da birçok dalda aday olacaktır. Natalie Portman filmi sırtlıyor gibi gözüküyor ki, malum karakteri o canlandırdığından bu gayet doğal. Daha önce festivallerden çıkan görsellerde Portman’ın aksanının fazla abartılı olduğunu net bir şekilde gözlemleyebiliyorduk. Bu fragmanda pek diyalog olmadığından bunu anlayamıyoruz. Ancak bu abartılı oyunculuğu her ne kadar dezavantaj gibi görünse de, akademi üyelerinin abartıyı sevdiğini biliyoruz. Sonuç olarak ödül sezonunda adı çokça geçecek ve sağlam bir yönetmenin başarılı bir işi esintisini damarlarımızda hissediyoruz.

Ümit Açık: Çok iyi fragman. Derslik. Öncelikle bir oyunculuk gösterisi izleyeceğimizi gösteriyor. Filmin başından ortasından ve sonundan sahneler göstererek televizyon dizisi bir önceki bölümün özeti tarzına meyletmiyor. Sadece filmin tonunu ve kimliğini yansıtacak görsel seçimleriyle ilerliyor. Film nasıl çıkar bilmiyorum ama Fragman’a puanım epey yüksek.

Yıldıray Kibar: Fragmanı tek kelimeyle “harikulade” buldum. İzlemek adına içimde hiç bir his barındırmayan bir filmi mutlaka izlemek üzere kenara not etmemi sağladı. Kullanılan planların hisler ile karıştığı, abartısız ama görselliğin ve oyunculuğun kıvrımlarına dokunan çok iyi bir fragman. Beni merak uyandırarak tavlamak yerine filmin dokusuna alıştırmaya çalışan bir yanı vardı. İşin kötü yanı beklentimi de yükseltmiş oldu bu haliyle.

Yekta Kurtcebe: Fragman güzel olmasına güzel de bu filmin içinde bolca Hollywood sinizmi barındırıyor. bu bakımdan film gösterime girdiğinde ince de olsa bir önyargıyla beyaz perdenin önüne geçeceğim. Haktan’ın dediği gibi ödüle koşacak bu film. Oscar, Golden Globe manyağı yapacaklar Jackie’yi. İnşallah senaryo, bu akıllıca kesilmiş fragmanda ucundan koklatılan sinematografi kadar iyidir.

jackie-poster


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın