Fragman Analizi: Personal Shopper (Olivier Assayas)


Olivier Assayas’ın Kristen Stewart’la üst üste ikinci filmi olan Personal Shopper, Cannes’dan ödüllerle dönmüştü. Filmin fragmanı üzerinden beklentilerimizi derledik.

Ümit Açık: Teaser itibariyle sıradan bir gerilim filminden pek farklı olacak gibi gözükmüyordu. Film hakkında daha fazlasını merak etmeme neden olan tek şey, arada hatırlattığı “Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen ödülü.”

Yıldıray Kibar: Alacakaranlık sonrası Kristen Stewart’ın daha nitelikli filmografi için zor rollere veya bağımsız işlere ağırlık vermeye çalıştığına dair şüphelerim var. Şüphe diyorum çünkü bu fragmanın üzerimde bıraktığı etkiden olsa gerek tam anlamıyla turnayı gözünden vuramıyor. Fragman, her şeyiyle klasik bir gerilim hikayesinde çırpınan bir kadın başrol oyuncusunu gösteriyor. Assayas yeni bir şey önümüze getiremeyecek gibi sanki. Kristen de bir sonraki filmde arayacak hayatının rolünü.

Haktan Kaan İçel: Olivier Assayas için yeni türlere yelken açmanın zamanı gelmişti. Bu sefer karşımıza gizem öğelerinin yoğun olduğu bir gerilimle geliyor gibi gözüküyor. Kristen Stewart’ın performansı bu noktada çok önemli bir faktör diyebiliriz. Çünkü fragmana göre filmin başrolü ve doğal olarak en çok dakika alan kişisi… Yani tüm film boyunca izleyicinin gözleri onun üzerinde olacak… Sonuç olarak yönetmenin önceki işlerini referans olarak alırsak ve Cannes’dan gelen ödülü düşündüğümüzde merak uyandırıcı bir yapım bana göre. Ödülü ise daha Hollywood’a yakın bir reji ile aldığını fragmandan tahmin etmek güç değil.

Barış Toker: Birbirinin kopyası amerikan korkularından sonra tarzı olan bir yönetmenin elinden çıkma avrupa korkusu izlemek iyi gelecek gibi geldi. Bu fragmanda çok fazla açık verilmemiş ama bir daha ki fragmanda daha ayrıntılı görüntüler görürüz konuyla alakalı. Benim için tek dezavantaj Kristen Stewart gibi; üstelik film tamamen onun üzerine kurulu. Twilight saçmalığından bu yana kendisiyle yıldızımız barışmadı ama aradaki buzları Assayas eritebilir belki. Yüksek bir beklentim olmasa da tatmin edici bulacağımı hissediyorum.

Yekta Kurtcebe: Çoğunlukla ensesine çivi sokulmuş koyun gibi bakan Kristen Stewart’ı günahım kadar sevmesem de Oliver Assayas’ın kişisel sinema kronolojimde özel bir yeri vardır. Belki de bu film, Kristen Stewart üstündeki Alacakaranlık serisi utancını yok edebilir.


Leave a Reply