Gilliam Yeni Projesini Buldu

Sinemanın en bahtsız yönetmenlerinden Gilliam bir kaç ay önce Ewan McGregor ve Robert Duvall’un başrollerini üstlendiği “The Man Who Killed Don Quixote” filminin çekimlerine başlamak için gün sayarken çekimleri tekrar iptal etmiş, projeyi de rafa kaldırmıştı. Yaklaşık on yıl önce Johnny Depp’le çekimlerine başladığı bu proje maddi nedenler yüzünden iptal edilmişti.  Gilliam bu on senede projeye başlamak için sürekli fırsat kollamış, ancak bir türlü gerekli parayı temin edememişti. 2011’in gelen en güzel haberlerinden birisi de Johnny Depp’siz olsa da bu projenin çekimlerine başlanacak oluşuydu. Ama bahtsız yönetmen Gilliam tekrar projeyi rafa kaldırmak zorunda kaldı.

2009 yılından beri sadece iki tane kısa film çeken (“The Legend of Hallowdega” ve “The Wholly Family”) Gilliam yeni projesini açıkladı. Yönetmen, Amerika’nın ünlü yazarlarından Paul Auster’ın “Mr. Vertigo” (ülkemizde Can Yayınları tarafından “Yükseklik Korkusu” adıyla yayımlanmıştır) adlı romanı üzerinde Auster’la beraber çalıştığını açıkladı. Auster’ın fantastik romanının Gilliam’ın ellerinde nasıl bir filme evrileceğiyse merak konusu. Şimdilik senaryosu yazılan filmin ne zaman vizyona gireceği açıklanmadı.

Daha önce Can Yayınları arasında çıkan kitaplarından tanıdığınız usta Amerikalı yazar Paul Auster’ın yeni yapıtı, Yükseklik Korkusu. Her kitabıyla bizi yeniden şaşırtan, her seferinde bambaşka serüvenlerle, bambaşka dünyalarla buluşturan Paul Auster, bu kez de Saint Louis’in arka sokaklarında yetişen öksüz, bıçkın bir gençle, Walt’la tanıştırıyor bizi; ama sıradan bir genç değil bu, kendisine sahip çıkan bir Macar’la tanıştıktan sonra hayatı değişen, boşlukta durabilmeyi, hatta uçabilmeyi öğrenen bir genç. Her sayfasında okuduklarınıza inanmakla inanmamak arasında gidip geleceğiniz bu roman, birbirine bir baba-oğuldan da yakın olan iki kişinin serüveni olduğu kadar bir mucizenin de masalı (Arka Kapaktan)


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın