Godfather’ın Doğuşu: Coppola’nın Kamera Arkasındaki Zorlu Savaşı

Godfather, yapılan her listede sinema tarihinin kült filmlerinin başında geliyor. 3 filmlik seride romandan mükemmel senaryoya, filmdeki her rolün oturmuşluğundan, Coppola’nın olağanüstü yönetmenliğine kadar hemen herşey övgü konusu… Ancak filmin arka planında yaşananlar gösteriyor ki, Coppola ve filmdeki herkes bu övgüleri hak edebilmek için çok çalışmış. Al Pacino, Marlon Brando, Robert de Niro, James Caan, John Cazale daha oynamaya başlamadan yapımcı terörüyle karşılaşmışlar. Görüntüler gösteriyor ki, az kalsın tarihin en iyi filmi, iki üç salak yapımcının elinde amiyane tabiriyle boka saracakmış.

Filmin perde arkasıyla ilgili ilk mektubu daha önce sizlerle paylaşmıştık. Yapımcıların Marlon Brando’nun ikinci filmde oynamasını nasıl engellediğini, Coppola’nın Brando’yu nasıl ikna etmeye çalıştığını göstermiştik. Anlaşılan o ki Hollywood, Brando’nun ilk filmde oynamasına da sıcak bakmıyormuş. Ancak Brando’nun torpili en yüksekten, romanın yazarı Mario Puzo’dan gelmiş… Puzo, yazdığı mektupta (en aşağıda görebilirsiniz), daha kitabı yazarken kafasında baba rolünde Brando’yu canlandırdığını gösteriyor:

“Godfather isimli bir kitap yazdım. Başarılı oldu sayılır. Filminde baba rolüne en uygun aktör olduğunu düşünüyorum. Rolün gerektirdiği sessiz güç ve ironiye sahipsin. Kitabı okumanı ve tüm gücünle rolü almak için uğraşmanı istiyorum. İddialı olduğumu biliyorum ama senin gerçekten bu rolde harika olacağını düşünüyorum. Sanatını çok takdir ettiğimi de söylememe gerek yok sanırım”

Brando, bu mektuba rağmen yapımcılardan veto yedi. Onların kafasındaki isim aslında filmde oynamayı pek de istemeyen Orson Welles’ti. Coppola’nın yoğun ısrarları sonucunda stüdyo bir deneme çekimine ikna edildi. Brando bu çekimdeki görüntüsüyle rolü aldı:

Coppola’nın seçtiği diğer aktörler de sert bir tepkiyle karşılaştı. Özellikle Michael Corleone rolü için Al Pacino’nun seçilmesi yapımcıları çıldırttı. Coppola’ya Al Pacino’nun yerine James Caan’ı denemesini emrettiler. Coppola çaresiz deneme çekimlerini yaptı:

Filmden Al Pacino’yu kovmayı düşünen yapımcılar, James Caan Michael Corleone’yi oynayınca Sonny’yi kimin canlandıracağına da karar vermişlerdi: Robert De Niro… Onu da bir deneme çekimine çağırdılar:

Tüm bu müdahalelerle uğraşan ve ilk çekim gününe kadar her rol seçimine karışılan Coppola, uzun çekişmeler ve filmi bırakma tehditleriyle yapımcıları yola getirdi. Godfather bildiğimiz ve sevdiğimiz haline böylece kavuştu.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın