Gomorra’nın Hikayesi “Fortapasc”la Sürecek

2.jpg

Matteo Garrone, İtalya’nın “Mafia” ile birlikte en büyük suç yapılanması olan “Camorra”ya tabiri caizse ilk kurşunu Gomorrah ile sıkmıştı. Filmin bir başlangıç olmasını ve diğer sinemacıların da bu olaya eğilmesini dilediğini belirtmişti. Bu çağrıya ilk yanıt veren isim deneyimli yönetmen Marco Risi oldu.

Risi, yeni filmi “Fortapasc”ta Camorra tarafından öldürülen genç gazeteci Giancarlo Siani’nin öyküsünü anlatıyor. Yönetmen “Siani, Napoli’nin zengin bölümü Vomero’dan, fakir bölümü Torre Annunziata’ya akan tertemiz bir dere gibiydi. Onu çamurlu bir birikintiye değiştirmek isteyen çok oldu ama asla kirlenmedi. Ve bu yüzden öldürüldü” sözleriyle filminin baş kahramanını anlatıyor. Giancarlo Siani, 1985’te gazetesi Mattino’da Camorra ile Napoli’nin yerel yönetimi arasındaki bağları ifşa ettiği için öldürülmüştü.

Marco Risi, Matteo Garrone’nin Gomorra’sı hakkında ise “İki filmi karşılaştıracaklarını biliyorum. Garrone’nin Gomorra’sı bir rapsodi gibiydi ve daha çok seçkin sinemaseverlere hitap ediyordu. Filmim Fortapasc ise daha çok genel sinema izleyicisi için çekildi.” şeklinde konuştu.

tt.JPG


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın