Guiseppe Tornatore Baaria ile Dönüyor

baaria-1.jpg

3-4 yılda bir film çeken ve bu filmleriyle sinema tarihinde kendine özel bir yer edinen italyan yönetmen Guiseppe Tornatore yeni filmiyle karşımızda.

Cinema Paradiso, La leggenda del pianista sull’oceano (1900 Efsanesi) gibi başyapıtların yönetmeni, yeni filminde doğduğu ve büyüdüğüa kent olan Bagheria’yı perdeye taşıyacak.

Bagheria’nın yerel şiveyle söylenişi “Baaria” ismini taşıyan film 30 milyon dolarlık bütçesi, 200’e yakın ayrı oyuncunun rol alması, şehrin geçirdiği 3 dönemi ele almasıyla şimdiden “epik” tanımlamasını taşımaya başladı.

Film ayrıca bu yıl Venedik Film Festivali’nin de açılış filmi olacak. Francesco Scianna ve Margaret Made’nin başrollerini oynadığı filmde, Monica Bellucci, Raoul Bova ve Michele Placido gibi önemli isimler de küçük rollerle kendini gösterecek.

 

Filmle ilgili en önemli ayrıntılardan biri ise iki lehçede çekiliyor olması. Film, eseri zaten altyazı ile izleyecek olan uluslararası sinemaseverler için “Sicilya Lehçesi”nde çekiliyor. Sicilya lehçesini pek anlamayan ve filmi altyazısız izlemek isteyen italyan sinemaseverler için ise düz italyanca bir versiyon daha çekiliyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın