Gus Van Sant, Yine Furthur’un Peşine Düştü

Gus Van Sant, Milk’in ardından tarihin en mühim otobüslerinden Furthur’un hikayesini çekeceğini belirtmiş ancak bir türlü gereken para desteğini bulamamıştı. Van Sant, son röportajlarında yeniden film için çalışmaya başladığını belirtti. Biz de hazır yeniden gündeme gelmişken “Furthur”un önemini bir kez daha hatırlatalım dedik:

Furthur’ün sürücü koltuğunda uzun yıllar Ken Kesey oturdu. İsmi yabancı gelebilir ama bir edebiyat ve sinema başyapıtı olan “One Flew Over The Cuckoo’s Nest”in yazarı dersek hatırlayacağınızı düşünüyoruz. Otobüsün yolcuları kendilerine “Merry Pranksters” diyordu… Amerika’yı baştan sona geziyorlar ve “bitkisel ve kimyasal” kool-aid’lerle otobüsün tekerleklerini yerden kesiyorlardı. Kendilerini pek hoş karşılamayan kasabalardan orijinal “Hell’s Angels”ın korumasında geçtiler. Ekibin uzun yolculukları sırasında karşılaştıkları ve geçerken uğradıkları isimler arasında William S. Burroughs, Jerry Garcia, Allen Ginsberg, Jack Kerouac, Timothy Leary, Larry McMurtry, Hunter S. Thompson, The Grateful Dead ve Jefferson Airplane ekibi vardı. Furthur’ın sürücüsü Ken Kesey Meksika’ya kaçmak zorunda kalsa da otobüs durmadı, uzun yolculuklarının birinde Woodstock isimli kasabaya konsere giden gençleri de götürdü.

Otobüste yaşananlar Tom Wolfe’un kaleminden “The Electric Kool-Aid Acid Test” ismiyle kitaba aktarılmıştı. Gus Van Sant filmi çekerse bu kitap üzerinden ilerlemeyi düşünüyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın