hbo all the way dizi

HBO’nun Yayına Hazırladığı Filmler

Birkaç gün önce şu yazımda HBO’nun hazırladığı, hazırlarken sorun yaşadığı dizilerindeki son durumu derlemiştim. Gene, HBO ile ilgili olan bu yazıda ise kanalın hazırlıklarına devam ettiği, bizleri heyecanlandıran filmlerini derledim.

hbo all the way dizi

All THE WAY: Bryan Cranston “All the Way” adlı tiyatro oyununda JFK’nin suikastından sonra başkanlık koltuğuna oturan LBJ’yi oynamıştı. Cranston bu rolüyle Tony ödülünü kazanmıştı. HBO çok sevilen bu oyunu 2015’in sonlarına doğru filme uyarladı. Başrol gene Cranston’ın. Ona Melissa Leo, Anthony Meckie, Frank Langella gibi tanıdık oyuncular eşlik ettiler. Jay Roach’un yönettiği film, LBJ’nin siyahilerin seçme ve seçilme hakkını anayasaya eklemeye çalıştığı döneme odaklanıyor. Film, 21 mayısta yayınlanacak.

FAHRENHEIT 451: HBO geçtiğimiz günlerde “Fahrenheit 451” romanını uyarlayacağını açıklamıştı. Distopik bir gelecekte geçen ve kitapları yakmakla görevli olan bir itfaiyecinin sistem karşıtı haline gelmesini konu alan bu etkileyici romanı HBO için Ramin Bahrani sinemaya taşıyacak. Bahrani filmin senaryosunu da kaleme alacak. Henüz proje, senaryo aşamasında olduğu için filmde kimlerin rol alacağı bilinmiyor. Projenin yönetmenliğinin Bahrani’den önce Mel Gibson’a ve başrolünün Tom Cruise’a teslim edildiğini ama takvimler uyuşmayınca projenin bir süreliğine rafa kaldırıldığını da belirtelim.

MONTY CLIFT: Genç yaşta (46) vefat eden usta aktör Montgomery Clift’in fırtınalı yaşamına odaklanan bir film “Monty Clift”. Film, Clift’in “A Place in the Sun” filminin çekimlerine hazırlanırken partneri Elizabeth Taylor’la tanışıp dost olmasını ve ikilinin yıllar boyu süren arkadaşlıklarını anlatacak. Clift’in geçirdiği ve Taylor sayesinde ölmekten kurtulduğu kazaya da yer verilecek (Clift’in yüzünün parçalandığı bu kazada dili boğazına kaçmıştı. Taylor müdahale etmeseydi boğularak ölecekti). Henüz bu filmi kimin yöneteceği bilinmiyor. Clift’i Matt Bomer’ın canlandıracağı açıklanmıştı ama aktörün durumu şimdilik belli değil. HBO’nun hazırladığı filmin 2017’ye yetişmesini umuyoruz.

DEADWOOD: 2004 yılında yayın hayatına başlayan, üç sezon – otuz altı bölüm yayınlanan, 1800’lerde Güney Dakota’daki Deadwood kasabasında geçen western-suç dizisi “Deadwood”un bir filmle devam edeceği açıklandı. Filmin henüz yönetmeni yok. Şu an senaryo aşamasında. Dolayısıyla ne zaman çekileceği de bilinmiyor. Dizinin castından kimlerin döneceği de henüz kesinleşmedi. Kısacası henüz yolun başındayız. Bu yıl filmin durumunun güncellenmesini ve oyuncu kadrosuyla yönetmenin açıklanmasını ummaktan başka yapacak bir şey yok. Dizinin başrolünü Timothy Olyphant, Ian McShane, Molly Parker, John Hawkes üstlenmişlerdi.

ADX: Bu yılın ocak ayında açıklanan projedir. Filmin başrol ve yapımcılığı Julia Roberts’a teslim edildi. Film, New York Times’ta yayınlanan “Inside America’s Toughest Federal Prison” adlı makaleden uyarlanacak. Filmin senaristliğini Mark Binelli üstlenirken Roberts da “Erin Brockovich”tekine benzer bir rolde karşımıza çıkacak. Roberts, Amerika’nın kötülüğüyle ünlenmiş hapishanelerinden ADX’teki haksızlıkları ortaya çıkarmaya çalışan bir avukatı oynayacak. Bu avukat hapishanedeki bir mahkumdan hapishanenin zorlu şartlarına sitem eden bir mektup alacak, sonra bu haksızlıkları ortaya çıkarıp hapishaneyi dava edecek. Çekimlere ne zaman başlanacağı açıklanmadı. Projenin henüz yönetmeninin olmadığını belirtelim.

BATTLE OF VERSAILLES: HBO geçtiğimiz ay bu projenin senaristliğini ve yönetmenliğini “Selma” ile ünlenen Ava DuVernay’e teslim etti. DuVernay filmin senaryosunu Michael Starrbury ile birlikte kaleme alacak. Film aynı adlı kitaptan uyarlanacak. 73’te Fransa’da geçecek film Fransız modacılarla (Yves Saint Laurent ve Pierre Cardin) moda dünyasında yükselişe geçen Amerikan modacıların (Bill Blass, Anne Klein, Oscar de la Renta ve Halston) mücadelelerini anlatacak. Filmin ne zaman çekileceği açıklanmadı.

THIRST: HBO’ya “Project Greenlight” programını yapan Ben Affleck ve Matt Damon ikilisinin kanalla işbirliği “Thirst” ile devam edecek. İkili bu filmin yapımcılığını üstlenecekler. Filmi “Blood Diamond”ın senaristi Charles Leavitt kaleme alacak, HBO için “Nightingale” (2014) filmini çeken Elliott Lester yönetecek. “Thirst” global su krizinin arkaplanına odaklanacak. Projeyle ilgili daha fazla açıklama yapmamıştı HBO. Oyuncu kadrosu henüz belirlenmedi.

THE WIZARD OF LIES: Çekimleri birkaç ay önce tamamlanan “The Wizard of Lies” filmini Barry Levinson yönetti. Başrolde Robert De Niro ile Michelle Pfeiffer üstlendiler. Diana Henriques’in aynı adlı kitabından uyarlanan film dolandırıcı Barnie Madoff’ın Ponzi Oyunu adlı dolandırıcılığına odaklanıyor. Madoff saadet zincirini hatırlatan bu oyunla insanları dolandırmıştı. Dolandırıcılığın elli milyar dolara ulaştığı söyleniyor. Madoff’ın bu dolandırıcılığı “Madoff” adlı filmde de anlatılmış, film şubat adında yayınlanmıştı. “The Wizard of Lies”ın yayın tarihi açıklanmadı.