HBO’nun Yeni Dizilerinde Son Durum

young pope

Son iki yıldır birçok dizisinde sorunlar yaşayan HBO şu aralar bu sorunları aşmaya çalışıyor. Biz de umut vaat eden dizilerinde hangi noktada olduğunu derledik.

vinyl_941b.1920

VINYL: Büyük umutlarla ve yüz milyon dolar harcanarak çekilen “Vinyl” dizisi reytinglerde hayal kırıklığı yarattı. Diğer HBO dizilerine göre daha az kişiye ulaştı. Dokuz hafta boyunca kötü eleştiriler gelince HBO çareyi dizinin yaratıcılarından Terence Winter’ı kovmakta buldu. Winter’ın yerine ise Steven Soderbergh’le sıkça çalışan, daha önce TV’ye iş yapmamış senarist Scott Z. Burns’ü getirdi. Burns ikinci sezonun showrunner’lığını üstlenecek. Bu durum ikinci sezonun ilkinden farklı olacağının da alameti. Zira Burns ile Winter arasında pek benzerlik yok. Zaten HBO da diziyi daha ilgi çekici hale getirmek istiyor. Başaracaklar mı, bunu 2017 ilkbaharında göreceğiz. Fakat dizinin şimdilik belli bir kitleyi tatmin etmediğini söyleyebiliriz.

true-detective-other-lives-colin-farrell

TRUE DETECTIVE: Çok beğenilen ilk sezonun ardından HBO’nun başkanı Michael Lombardo dizinin showrunner’ı Nick Pizzolatto’ya ikinci sezonu hemen hazırlamasını söylemiş, tek başına sekiz bölümü kaleme alan Pizzolatto da başkanın baskısı yüzünden sezonu iyi kurgulayamamıştı. Neticede ikinci sezon ağızlarda kekre bir tat bırakarak sona ermişti. Reytingler gene yüksekti. Fakat eleştiriler o kadar kötüydü ki aradan bir yıl geçmesine rağmen dizinin yeni sezonu hâlâ onaylanmadı. Ama dizinin iptal edildiğine dair de bir açıklama yok. Uzunca bir süredir dizinin durumunun kanal tarafından güncellenmediğini de belirtmek gerek. Yeni sezonu onaylanırsa 3. sezonun bu yıla yetişmesi mümkün değil.

Nicole-Kidman-Reese-Witherspoon-Laura-Dern-TV-Set-Big-Little-Lies-Tom-Lorenzo-Site-1

BIG LITTLE LIES: Sorunsuz devam eden nadir dizilerden. Mini dizi “Big Little Lies”ın çekimleri hızla devam ediyor. Dizinin başrolleri ve yapımcılığı Nicole Kidman ile Reese Witherspoon’un. İkiliye Shailene Woodley, Alexander Skarsgard, Laura Dern, Adam Scott, Zoe Kravitz gibi tanıdık isimler eşlik ediyorlar. Dizinin yedi bölümünü de Jean-Marc Vallee yönetiyor. Aynı adlı kitaptan uyarlanan “Big Little Lies” okulun çocuklar üzerindeki etkisini, çocukların aileleriyle ilişkilerini ve ailelerin birbirleriyle mücadelelerini komik bir üslupla anlatacak. Kadrosuyla merak uyandıran dizi 2017’de yayınlanacak.

SHARP OBJECTS: Bu aralar sinemaya ara verip “Big Little Lies” ile meşgul olan Vallee bu diziyi tamamladıktan sonra yine HBO için “Sharp Objects” dizisinin tüm bölümlerini çekecek. Filmin başrolü ve yapımcılığı Amy Adams’a teslim edilmişti. Dizi, “Gone Girl” romanıyla popülerleşen Gillian Flynn’in aynı adlı romanından uyarlanacak. Gerilim türündeki bu dizi de 2017’de yayınlanacak. Dizi bir gazeteci olan Camille’in (Adams) psikolojik sorunlarına, memleketine dönmesine ve burada bir cinayeti gizlemeye çalışmasına odaklanacak. Dizinin oyuncu kadrosu henüz oluşturulmadı.

gallery-1439160573-james-marsden-evan-rachel-wood-westworld_0

WESTWORLD: HBO’nun sorun yaşadığı dizilerinden. İlk sezonu hızla çekilirken Jonathan Nolan son bölümlerin senaryosunu pek beğenmediği için çekimler durdurulmuştu. Bir aylık duraklama döneminde Nolan ve senarist eşi Lisa Joy son bölümlerin senaryolarını tekrar kaleme aldılar. Geçtiğimiz hafta çekimlere tekrar başlandı. Bu duraklama yüzünden dizinin bu yıla yetişemeyebileceği söyleniyor. HBO henüz yayın tarihini açıklamadı. Anthony Hopkins, Ed Harris, Evan Rachel Wood, Lili Simmons, James Marsden, Rodrigo Santoro, Jeffrey Wright’lı dizi aynı adlı klasik romandan uyarlanacak. Bilimkurgu ile westerni harmanlayan dizinin önceki uyarlamadan farklı olacağı söyleniyor. Bakalım Nolan romanın hakkını verebilecek mi?

LEWIS AND CLARK: 2015’te çekimlere John Curran’ın yönetmenliğinde başlanmış ama çekimler devam ederken Curran kanalla anlaşamadığından diziyi bırakıvermişti. Bunun üzerine çekimler durdurulmuş, senaryo sürecine geri dönülmüştü. Tom Hanks, Edward Norton ve Brad Pitt’in yapımcılığını üstlendiği “Lewis and Clark” 1803’te geçecek ve kaşiflik yapan Lewis ile Clark’a odaklanacaktı. Casey Affleck ve Matthias Schoenaerts’li dizinin İPTAL edildiği açıklandı. Umut vaat eden bir diziydi ama HBO sorunlarla başa çıkamayınca diziyi iptal etti.

maggie_3491571a_3553823k

THE DEUCE: James Franco’nun başrolünü üstlendiği David Simon (The Wire) dizisi. Simon’dan ötürü umut vaat ediyor. “The Deuce”, “Vinyl” gibi 70’lerde geçiyor. Ama “Vinyl”ın aksine müzik sektörüne değil, porno sektörüne odaklanıyor. Franco’nun iki rolde karşımıza çıkacağı dizide Maggie Gyllenhaal da rol alıyor. Şimdilik sadece pilot onayı alabildi. HBO diziyi severse sezonu onaylayacak, sevmezse biz izleyemeden diziyi iptal edecek (bu aralar hep yaptıkları gibi).

the-young-pope

THE YOUNG POPE: Merakla beklediğimiz dizilerden. Adından da anlaşılacağı üzere genç bir papaya odaklanacak. Dizinin sekiz bölümünü de Paolo Sorrentino çekti. Başrol ise Jude Law’a teslim edilmişti. Aktöre Cecile de France, Diane Keaton, Javier Camara, Ludivine Sagnier, James Cromwell, Sebastian Roche eşlik ettiler. Dizinin yayın tarihi henüz açıklanmadı.

MOSAIC: Steven Soderbergh’in yeni filmi veya dizisi. Öyle dememizin nedeni yapımın ne olduğuna halen açıklık getirilmemiş olması. “Mosaic” bazı kaynaklarda TV filmi olarak da geçiyor, dizi olarak da. Soderbergh çekimleri tamamlamış. Sharon Stone ve Garrett Hedlund yapımın başrollerini üstlendiler. Konusu henüz açıklanmadı ama macera türünde bir yapım olduğunu biliyoruz. HBO Mosaic’i de 2017’de yayınlayacak.

CODES OF CONDUCT: HBO’nun yayınlamadan iptal ettiği dizilerden. Merakla bekliyorduk. Zira bu mini dizinin altı bölümünü de Steve McQueen çekecekti. Başrolde Helena Bonham Carter, Rebecca Hall, Paul Dano yer alacaktı. Dizi bir siyahi üzerinden Amerikan jet sosyetesine odaklanacaktı. Ama HBO pilotu beğenmeyince diziyi iptal ediverdi. Onca para ve vakit boşa gitti.

AMERICAN LION: Sean Penn’in başrolünü üstleneceği mini dizi. Yönetmenlik koltuğuna ise usta yönetmen Philip Noyce oturacak. Dizi aynı adlı kitaptan uyarlanacak. 2017’ye yetişmesi planlanan dizi, ABD’nin 7. başkanı olan Andrew Jackson’a odaklanacak. Başkanı Sean Penn canlandıracak. Penn yapımcılığı da üstlenecek.

UTOPIA: David Fincher’ın bir yıl boyunca hazırlıklarına devam ettiği, İngiltere’de yayından kaldırılan aynı adlı diziden uyarlanacak bu yapım geçen yıl iptal edilmişti. Nedeni ise yüksek bütçesiydi. Bu yıl ise HBO diziyi çektirmek istediğini açıkladı. Tabii ki Fincher olmadan devam etme niyetinde. Dizinin ne zaman çekileceği ise belli değil.

Game_of_Thrones_Season_5_Trailer_2 (1)

GAME OF THRONES: Şu an kanalın en prestijli, en çok izlenen, sevilen ve para kazandıran dizisi. HBO bu yüzden diziyi bitirmek istemiyor. Yıllar önce yedi sezon olarak planlanan diziyi bir sezon daha uzattı HBO. Son planlara göre dizi 8. sezonda sona erecek. Ama daha az bölüm çekilecek. Normalde her sezonu on bölüm sürerken son iki sezonu daha az bölümden oluşacak: Yedinci sezon yedi bölümden, sekizinci sezon ise altı bölümden oluşacak. Yani on üç bölüm çekilip bitirilecek. Tabii bize göre bir süre sonra spin-off’larla vb. HBO bu diziden nemalanmaya çalışacaktır. Zaten şimdiden spin-off dizileri konuşulmaya başlandı. Dizinin yeni sezonu bu ay başlayacak.

MAX: “Girls” 6. sezonuyla sona erecek. Fakat HBO “Girls”ün yaratıcısı Lena Dunham’la işbirliğine devam edecek. Dunham şu sıralar “Max” adlı komedi dizisiyle de meşgul durumda. Bu dizi de HBO’da yayınlanacak. Murray Miller’ın kaleme aldığı, Dunham’ın pilot bölümünü çekeceği “Max”in başrolü Zoe Kazan’a teslim edildi. Dizi 1963’te geçecek, feminizme değinecek. Dizinin merkezinde ise bir derginin yazarlarından olan Maxine’e (Kazan) yer alacak. Dizi, Max’in hakları için mücadele etmesini anlatacak.

150731-ep12-kevin-nora

THE LEFTOVERS: The Leftovers aslında HBO’nun en kaliteli dizilerinden ama reytingleri düşük olduğu için fazla tutunamadı. 2. sezonda da reytingler yükselmeyince HBO diziyi bu yıl 3. sezonla bitireceğini açıkladı. 3. sezon yine on bölümden oluşacak, sonbaharda yayınlanacak.

THE NIGHT OF: Rahmetli aktör James Gandolfini’nin oynamayı çok istediği mini dizi. Gandolfini vefat edince başrol Robert De Niro’ya teslim edildi. Ama De Niro bir süre sonra rolü reddetti. Bunun üzerine rol, John Turturro’ya paslandı. Yıllardır çekilmeye çalışılan dizi de geçen yıl çekilebildi. Suç draması “The Night Of” dokuz bölümden oluşuyor. Dizinin pilot bölümünü Steven Zaillian çekti. Dizi ceza avukatlığı yapan Jack Stone’un sabah uyandığında yanındaki kadının öldürüldüğünü görmesiyle kararan hayatına odaklanıyor. Stone cinayetle suçlanacak, olaylar gelişecek. Dizi bu yaz yayınlanacak.